Archnet
19 Νοέμβριος 2019, 13:22:07 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΔΟΞΩΣ ΠΕΣΟΝΤΕΣ  (Αναγνώστηκε 3767 φορές)
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 27 Απρίλιος 2010, 17:32:18 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ξηλώθηκε για μίζες και δωράκια
27 Απρίλιος 2010
Επιμέλεια: Μαρίνα Χατζηδημητρίου

Θησαύριζε ο διευθυντής πολεοδομίας της Σύρου αλλά και υπάλληλοι από δεκάδες πολεοδομικές αυθαιρεσίες, οι οποίες φούσκωναν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς.

Ο προϊστάμενος της πολεοδομίας Σύρου, κ. Δημήτρης Μπουντούρης, παύθηκε οριστικά από τα καθήκοντά του στις 19 Απριλίου, έπειτα από απόφαση του πρωτοβάθμιου πειθαρχικού συμβουλίου της νομαρχίας Κυκλάδων.

Ο κ. Μπουντούρης ελέγχθηκε για τη δραστηριότητα, τα εισοδήματα και την περιουσιακή του κατάσταση το 2003-2006 (από το Σώμα Επιθεωρητών του υπουργείου Εσωτερικών) και το 2007 (από τον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης).

Όπως προέκυψε, είχε στην κατοχή του 635.000 ευρώ σε καταθέσεις, μετοχές, οικόπεδο στη Ντελαγκράτσια της Σύρου, πολυτελές όχημα και άλλα περιουσιακά στοιχεία, η απόκτηση των οποίων δεν δικαιολογούνταν από τον μισθό του.

Μάλιστα τον χορό της απόλυσης αναμένεται να σύρουν και πολλοί άλλοι υπάλληλοι της ίδιας πολεοδομίας, οι οποίοι βρέθηκαν έπειτα από έρευνα να έχουν στην κατοχή τους εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε καταθέσεις, μετοχές και πολλά ακριβά ακίνητα.

Όπως αναφέρει στη "Καθημερινή" ο νομάρχης Κυκλάδων Δημήτρης Μπάιλας "Στη Μύκονο υπάρχει ομερτά. Όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να κατεδαφίσω ούτε ένα αυθαίρετο. Όσα και όποια συμφέροντα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι υπάρχουν στην Ελλάδα, είναι εκεί".

Μάλιστα, είναι η πρώτη φορά που γίνεται γνωστή η απόλυση επικεφαλής πολεοδομικού γραφείου στα νησιά, με σαφείς κατηγορίες για αδικαιολόγητο πλουτισμό.

Ο κ. Μπάιλας δεν διστάζει να καταγγείλει ευθέως πρόσωπα και πρακτικές. "Κανείς δεν κινείται εναντίον κανενός. Αγοράζουν μια έκταση, βγάζουν μια άδεια και χτίζουν πολλαπλάσια τετραγωνικά απ’ ό,τι επιτρέπεται. Δεν έχω καταφέρει να κατεδαφίσω ούτε ένα αυθαίρετο στη Μύκονο", αναφέρει, ενώ προσθέτει  "Εκανα 10-15 προκηρύξεις και δεν παρουσιάστηκε κανείς. Το παρέπεμψα στον περιφερειάρχη, που αρνήθηκε ότι έχει σχετική αρμοδιότητα. Τώρα ζήτησα από την υπουργό Περιβάλλοντος να στείλει την Ειδική Υπηρεσία Κατεδάφισης".

Ωστόσο, σπεύδει να συμπληρώσει ότι το χειρότερο είναι ότι "σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις τα δικαστήρια δικαιώνουν τους αυθαιρετούχους. Προσφεύγουν ενάντια στην απόφαση κατεδάφισης, με το σκεπτικό ότι αν κατεδαφιστεί το αυθαίρετο τμήμα, τότε κινδυνεύει στατικά το νόμιμο και τα δικαστήρια τους δικαιώνουν!Με τέτοιους νόμους και τέτοιες υπηρεσίες δεν ξέρω πώς θα βγούμε από το αδιέξοδο".

Η απόλυση του κ. Μπουντούρη θα οριστικοποιηθεί αφότου κριθεί από το δευτεροβάθμιο πειθαρχικό ή το Συμβούλιο της Επικρατείας, ενώ σε λίγες ημέρες θα εξεταστεί από το πρωτοβάθμιο πειθαρχικό και ο υποδιευθυντής της ίδιας πολεοδομίας
Καταγράφηκε
Αντώνης Τσέλιος
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #1 στις: 28 Απρίλιος 2010, 12:58:19 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω κι εγω 600.000 ευρώ στο λογαριασμό μου και μετά να μου πάρουν την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ?
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #2 στις: 28 Απρίλιος 2010, 13:25:25 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Μπα, τώρα είμαστε σε διαδικασία κατάργησης θέσεων στο δημόσιο, όχι προσλήψεων.
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #3 στις: 19 Νοέμβριος 2010, 08:24:17 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Προς
Τ.Ε.Ε. - Τμήμα Δωδεκανήσου
Κοινοποίηση : Σύλλογο Αρχιτεκτόνων Δωδεκανήσου                       

Ρόδος  11-11-2010 

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι.

Ως μέλος της Ε.Π.Α.Ε. από το Μάρτιο του 2010, έχω συμμετάσχει στις περισσότερες συνεδριάσεις που πραγματοποιήθηκαν και θεωρώ υποχρέωσή μου, να σας ενημερώσω για τα παρακάτω θέματα, που με λύπη μου έχω διαπιστώσει.

Συγκεκριμένοι μελετητές, καταθέτουν φακέλους με σχέδια διαφορετικής φιλοσοφίας, σχεδίασης και τρόπου παρουσίασης, που προφανώς συντάσσουν κάθε φορά διαφορετικοί άνθρωποι, που έχουν όμως πάντα ένα κοινό στοιχείο : Την ίδια υπογραφή.
Παρατηρείται δηλαδή μία «βιομηχανία» υπογραφής και διεκπεραίωσης φακέλων διαφορετικών μελετητών, αλλά με την υπογραφή των ίδιων πάντα ανθρώπων, που μάλιστα έχουν ιδρύσει και εταιρείες, για να περιορίσουν προφανώς τη φορολογία τους.
Σημειώνω ότι όταν σε έναν από αυτούς τους συναδέλφους, επισήμανα το γεγονός αυτό, παραδέχθηκε με τη σιωπή του τα πάντα, μπροστά σε όλα τα μέλη της Ε.Π.Α.Ε.  Οι συνάδελφοι αυτοί δεν μπορούν να υποστηρίξουν τις μελέτες που καταθέτουν, δεν μπορούν να απαντήσουν σε ερωτήσεις που τους υποβάλουμε, προφανώς γιατί δεν γνωρίζουν τίποτα από αυτό που υποτίθεται έχουν σχεδιάσει.
Δεν γνωρίζω, ούτε μπορώ να αποδείξω αν οι άνθρωποι αυτοί, εξυπηρετούν συναδέλφους του δημοσίου, που εκδίδουν με αυτόν τον πλάγιο και παράνομο τρόπο οικοδομικές άδειες, εκμεταλλευόμενοι προφανώς τη θέση τους. Πιστεύω όμως ότι το ζήτημα είναι σοβαρό και το Τ.Ε.Ε. θα πρέπει να διερευνήσει περαιτέρω το θέμα. Έλεγχος μπορεί να γίνει, αφού οι φάκελοι υπάρχουν στην υπηρεσία και διαθέτει τα τελευταία χρόνια μηχανοργάνωση.
Οι παλαιότεροι γνωρίζουν ότι τον θέμα του αθέμιτου ανταγωνισμού από τους δημοσίους υπαλλήλους, το έχω θέσει από το 2002 με επιστολή μου προς το Τ.Ε.Ε.
Επειδή συνεχίζουν και παρουσιάζονται στις συνεδριάσεις της Ε.Π.Α.Ε. δημόσιοι υπάλληλοι, προκειμένου να υποστηρίξουν μελέτες τους, σας ενημερώνω ότι εγώ προσωπικά, θα αρνηθώ στο μέλλον να τους δεχτώ ξανά και να συζητήσω μαζί τους. Δεν δέχομαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας να βρίσκομαι εκτός του γραφείου μου συμμετέχοντας στην Ε.Π.Α.Ε. χωρίς να αμείβομαι, ενώ οι κύριοι αυτοί να έχουν σταθερό μισθό κάθε μήνα και ταυτόχρονα να απουσιάζουν ένα ολόκληρο πρωινό από τις υπηρεσίες τους.
Είμαι στη διάθεσή σας και εφόσον κριθεί απαραίτητο, να σας ενημερώσω προφορικά με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά και με ονόματα.

Με τιμή
.............. (δεν εχω πάρει από το συνάδελφο να αποκαλύψω το όνομά του)
Αρχιτέκτονας Μηχανικός Ε.Μ.Π.
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #4 στις: 20 Νοέμβριος 2010, 18:17:44 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Θυμάται κανείς εκείνη την ιστορία περί διφθερείτιδας που συζητούσαμε πέρσι;
Μήπως να την προχωρήσουμε λίγο;
Καταγράφηκε