Archnet
18 Οκτώβριος 2017, 02:08:16 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγραμμα χειμώνα 2017  (Αναγνώστηκε 55 φορές)
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

hlipap@teemail.gr

« στις: 28 Σεπτέμβριος 2017, 08:38:46 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Γεια χαρά

μερικές ιδέες για εκδηλώσεις, συζητήσεις, εκδρομές ή άλλες δραστηριότητες για το Δίκτυο που μπορούν να διοργανωθούν μέσα στους επόμενους μήνες.

1. Εκδρομή στην Θήβα για να δούμε ένα έργο της συναδέλφου Χριστίνας Πλαϊνη που βραβεύτηκε πρόσφατα από τον ΣΑΔΑΣ αλλά και το αρχαιολογικό μουσείο (Σουβατζίδης) που άνοιξε στο κοινό

2. Ένα φεστιβάλ για προγράμματα ανοιχτού λογισμικού (Blender, Inkscape, Gimp, Libreoffice)

3. Μια συζήτηση με θέμα τη συνεργασία με τον πελάτη (ή εργοδότη αν θέλετε)

4. 4. Μια παρουσίαση των διαδικασιών έκδοσης οικοδομικής άδειας στην Ολλανδία  αλλά και του γενικότερου τρόπου δουλειάς σε αυτή την χώρα. Η συγκεκριμένη παρουσίαση μπορεί να γίνει συγκριτικά σε σχέση με άλλες χώρες.

5. Προτείνετε

Παρακαλούμε απαντήστε στο mail του δικτύου diktyomikrwn@gmail.com
ή στο φόρουμ
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Σεπτέμβριος 2017, 08:41:56 από Ηλίας Παπαγεωργίου » Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #1 στις: 28 Σεπτέμβριος 2017, 11:20:21 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ενδιαφέρομαι γενικά για όλες τις προτάσεις.

1. Θα έλεγα μήπως οργανώσουμε την εκδρομή στη Θήβα πριν χαλάσει πολύ ο καιρός, προφανώς ένα Σάββατο ή Κυριακή, αν υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι.

2. Τα χρησιμοποιώ λίγο αυτά τα προγράμματα, αλλά όχι πολύ καλά ώστε να μπορώ να κάνω κάποια σοβαρή παρουσίαση, μπορώ να συμμετέχω στην κουβέντα.

3. Γιατί όχι? Πάντα υπάρχει πεδίο συζήτησης για αυτό το θέμα.

4. Και αυτό θα με ενδιέφερε, δεν έχω επαφή με άλλες χώρες, το μόνο που θα μπορούσα να συνεισφέρω είναι μια παρουσίαση σχετικά με τον (σχετικά) καινούριο τρόπο έκδοσης αδειών εδώ. Εφαρμόζεται εδώ και καιρό, αλλά μέχρι πρόσφατα δεν είχα εμπειρία στο πώς εφαρμόζεται λόγω.... έλλειψης παραδειγμάτων.

5. Δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο προς το παρόν. Μια συνάντηση στην έκθεση στο Μπενάκη με τις κατασκευές 1:1 που είχαμε φτιάξει στη Σχολή μπορεί να είχε ενδιαφέρον, σκοπεύω να πάω έτσι κι αλλιώς, αν ενδιαφέρονται και άλλοι πάμε την ίδια μέρα, στα εγκαίνια (16 Οκτωβρίου 2017, ώρα 20:00) ή άλλη στιγμή:
http://www.culturenow.gr/moyseio-mpenaki-oi-fthinoporines-ektheseis-sta-ktiria-toy-moyseioy/
Καταγράφηκε
Γκούμας Γιάννης
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #2 στις: 28 Σεπτέμβριος 2017, 14:58:51 »
ΑπάντησηΑπάντηση

1) Για μένα η Θήβα είναι διπλό ταξίδι και πιο δύσκολο να συμμετάσχω, λόγω απόστασης.
2) χρησιμοποιώ αρκετά GIMP και openoffice, αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω σε libreoffice (διάδοχο του), δεν έχω εμπειρία παρουσίασης προγραμμάτων, αλλά μπορώ και εγώ να συμμετέχω στην όποια συζήτηση. Πολύ χρήσιμα έχω διαπιστώσει ότι είναι και τα διάφορα διεθνή forum σχετικά με το κάθε πρόγραμμα.
3) Συμφωνώ στο 3  Σαρκασμός - είναι σημαντικό το πώς θα μεταφέρεις το κάτι παραπάνω ως επιλογές στον πελάτη, πέρα από αυτά που έχει δει γύρω του, λόγω του ότι τα πιο πολλά έχουν γίνει με ελλειπή ή καθόλου σχεδιασμό, είτε από τις εμπειρίες των μαστόρων (επαρχία) ή φασόν πολυκατοικίες των εργολάβων (πόλεις)
4) Δεν είμαι σίγουρος τι θα προσέφερε η γνώση των διαδικασιών σε άλλες χώρες. Και εγώ έχω μικρή εμπειρία στον τρόπο έκδοσης αδειών, αλλά πιστεύω θα αλλάξουν αρκετά πράγματα με το νέο νομοσχέδιο - σκούπα να το πω; - τα αλλάζει όλα.
5) δεν έχω κάτι άλλο και εγώ σαν σκέψη αυτή τη στιγμή
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #3 στις: 02 Οκτώβριος 2017, 09:42:21 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Προσθέτω άλλη μία πρόταση:
Να βρεθούμε για κάποιες από τις προσυνεδριακές ημερίδες του συλλόγου Αττικής.
Πχ, αυτή με τα κόμικς είναι και δίπλα.
Επίσης, συμφωνώ για τις κατασκευές της σχολής.
(Ομολογώ βέβαια πως είναι λίγο απογοητευτικό να γίνεται έκθεση στο Μπενάκη για κάτι που πλέον δεν γίνεται στη σχολή. Δεν καταλαβαίνω γιατί καταργήσανε ένα τόσο σημαντικό μάθημα ενώ το βρίσκουν τόσο σημαντικό τώρα να οργανώνουν έκθεση...)
Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #4 στις: 04 Οκτώβριος 2017, 20:35:57 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα το πρόγραμμα του συνεδρίου και οι προσυνεδριακές εκδηλώσεις, δεν το έχω δει αναλυτικά, και σκοπεύω να πάω σε κάποια, ανάλογα με το χρόνο μου, γιατί δεν έχω και πολύ. Αυτή με τα κόμικς πότε και πού είναι?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: