Archnet
09 Αύγουστος 2020, 01:24:30 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχιτεκτονικοί Διαγωνισμοί  (Αναγνώστηκε 24009 φορές)
Ιωσήφ
Jr. Member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: 24 Δεκέμβριος 2009, 19:17:31 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δεν καταλαβαίνω τί είδους συζήτηση επιθυμείς, λέγοντας όλα αυτά. Προσπαθείς να κάνεις θρησκευτική κατήχηση και ηθική διαπαιδαγώγηση;
Προσπαθείς να μας αποδείξεις ότι ακολουθείς το δρόμο της αρετής και όσοι έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα είμαστε αμαρτωλοί;

Αλήθεια, ποιος είναι αυτός ο αραβοπερσικός πολιτισμός; Νόμιζα ότι άλλοι είναι οι  Άραβες και άλλοι οι Πέρσες. Πότε ενώθηκαν; Επίσης, νομίζω ότι ο Ιουδαϊσμός είναι θρησκεία και όχι πολιτισμός.
Μήπως έχεις μπερδευτεί;
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκέμβριος 2009, 23:20:40 από Ιωσήφ » Καταγράφηκε
Νίκος Τζαρτζάνης
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #16 στις: 08 Ιανουάριος 2010, 16:57:48 »
ΑπάντησηΑπάντηση

πείτε μου ότι κάνετε πλάκα... σας παρακαλώ...
Συμφωνώ γενικά με τον Ηλία. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για μία ανταλλαγή απόψεων για κάποιους διαγωνισμούς.
Επίσης, δεδομένης της βρωμιάς που τείνουν να μαζεύουν διάφοροι "διαγωνισμοί", θεωρώ πολύ χρήσιμη οποιαδήποτε σχετική πληροφορία υπάρχει...

Ο διαγωνισμός του Ηρακλείου μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα για να πω κάτι σχετικό... Επισυνάπτω πάντως την προκύρηξή του.

Επίσης είδα σήμερα και για έναν άλλο διαγωνισμό για τις όψεις του πύργου του Πειραιά, από το greekarchitects.gr
(link: http://www.greekarchitects.gr/competition2010/piraeus/gr/proclamation). Επισυνάπτω και αυτή την προκύρηξη.

υγ1. @darkroom, κάποια στιγμή μου είχε στείλει ο αντρέας τους κωδικούς του admin. θα το ψάξω και θα σου τους στείλω...
υγ2. δεν ξέρω πολλά για τον αραβικό-περσικό πολιτισμό και κατά πόσο συνδέονται. Αν υπάρχει πάντως ενδιαφέρον και από άλλα μέλη μπορώ να ρωτήσω τη μητέρα μου που είναι φιλόλογος και να σας πω  Κλείσιμο ματιού
υγ3. Μόλις ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να στείλω τις προκυρήξεις γιατί είναι μεγάλες... Τέλος πάντων, μπορείτε να τις κατεβάσετε από τα links.
Καταγράφηκε
thodoris
Global Moderator
Jr. Member

« Απάντηση #17 στις: 08 Ιανουάριος 2010, 19:08:02 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Γουάου! (opos ameriki!!!)
Βλέπω οτι το συγκεκριμένο θρέντ έχει απ'όλα: διαγωνισμούς, ΙΜΕ, είσαι, κατηχητικό, θρησκεία, ένα υπερθάμα για όλη την οικογένεια!!!
Δε ξέρω το συγγραφικό ύφος όλων που γράφουν (για κάποιους τυχαίνει να γνωρίζω) αλλά μου φαίνεται κάπως οτι γίνεται "διαμάχη" δίχως λόγο...
Θεωρώ αυτονόητο το γεγονός οτι ό,τι αναφέρεται εδώ δεν έχει προταγματικό χαρακτήρα.
Τώρα, εάν υπάρχουν προσωπικές διαφορές, δε θα ήθελα να τις βλέπω εν μέσω μιας ανοιχτής συζήτησης (είναι η ιδέα μου? διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος, παρακαλώ).
Ως εκ τούτου, συμφωνώ με τον Τζαρτζάνη
πείτε μου ότι κάνετε πλάκα... σας παρακαλώ...

, και στα υστερόγραφα.

Επίσης, δράττομαι της ευκαιρίας να ευχηθώ σε όλους καλή και δημιουργική (θεέ μου, θα πεθάνω απο το κλισέ) χρονιά! Σαρκασμός

Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #18 στις: 09 Ιανουάριος 2010, 00:44:21 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Νίκο, η προκύρηξη του Ηρακλείου φαντάζομαι δεν έχει link... Ξέρει κανείς άλλο τρόπο να ξεφορτώνουμε πράγματα για κοινή χρήση στο site όπως είναι τώρα;

Θοδωρή μην ανησυχείς... Το να διαφωνούμε δε σημαίνει (για μένα και πιστεύω όχι μόνο...) ότι θιγόμαστε κιόλας... Απλά οι απόψεις το ύφος ή ακόμα και το χιούμορ του καθενός δεν είναι το ίδιο αντιληπτά ή/και αποδεκτά από όλους. Αν υπήρξε ουσιαστικό πρόβλημα σ' αυτή τη συζήτηση είναι που κάποια στιγμή χάθηκε ο κοινός τόπος... κοινώς άλλα έλεγε ο ένας, άλλα του απαντούσε ο άλλος...

ΥΓ: Με τέτοιο καιρό έμεινα λίγο παραπάνω στη θάλασσα... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Νίκος Τζαρτζάνης
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #19 στις: 09 Ιανουάριος 2010, 14:47:15 »
ΑπάντησηΑπάντηση

ωπ... νομιζα ότι υπήρχε link στο αρχικό post...
http://www.heraklion.gr/press/auction/newria122009.html
παρόλα αυτά δεν καταφέρνω να ανοίξω από εκεί το pdf της προκύρηξης...
οπότε έκανα ένα πρόχειρο copy-paste στο word για όποιον θέλει μια γενική ιδέα για το διαγωνισμό.

Αλήθεια το πλαφόν των 100-κάτι kb στα attachments είναι από την πλατφόρμα που χρησιμοποιούμε ή μπορούμε να το ρυθμίζουμε εμείς (ως admin);
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουάριος 2010, 15:29:04 από Νίκος Τζαρτζάνης » Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: 09 Ιανουάριος 2010, 16:23:25 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Νίκο, από ό,τι είδα αλλάζει.. τα αύξησα στα 395 ΚΒ max ανά συνημμένο με μέγιστο 400 ΚΒ άνα μήνυμα γιατί είναι αλήθεια ότι τα 126 ΚΒ είναι λίγα.
Τώρα το pdf πρέπει να κατεβαίνει κανονικά..
Γενικά πάντως τέτοιες αλλαγές καλό είναι να γίνονται σε συννενόηση με τον Αντρέα ή το παιδί που έχει το hosting στο server για να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα χώρου..
Καταγράφηκε
θύμιος
Newbie
*

« Απάντηση #21 στις: 14 Ιανουάριος 2010, 13:44:18 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στο ζήτημα που έθιξε η amaria για το ΙΜΕ και το διαγωνισμό που προκυρήσει.
Αναζητώντας πληροφορίες για τον διαγωνισμό αλλά και για το ίδιο το ΙΜΕ μπορώ να πω ότι εξεπλάγην από το μέγεθος και τα σχέδια επέκτασης του.Ειλικρινά το μόνο που ήξερα για αυτόν τον χώρο ήταν ότι ήταν τεράστιος και ότι είχε κάτι αποθήκες. Δεν είχα υπόψη μου τα νέα κτίρια ούτε βέβαια και τα μελλοντικά σχέδια. Αμέσως προσπάθησα να καταλάβω τί είναι αυτό το ίδρυμα. Αν είναι δημόσιο πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου ή κάτι άλλο παραμφερές. Όσο το έψαξα δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Βρήκα ότι το ίδρυσε η οικογένεια Ευφραίμογλου για την οποία βρήκα τις εξής πληροφορίες:
http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/2547.html?print
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=179775&dt=18/03/2007
http://www.paron.gr/v3/new.php?id=39691&colid=37&catid=1&dt=2009-04-05%200:0:0&page=2&mode=1&page=3&mode=1&page=2&mode=1&page=1&mode=1
Η σκέψη που κάνω είναι ότι επειδή έχουν αυτές τις τεράστιες προσδοκίες ανάπτυξης του χώρου και επειδή προφανώς επιζητούνε τη δημοσιότητα (για να τραβήξουν χορηγίες αλλά και για να πιέσουν για επιδοτήσεις) σε έναν ιδιαίτερα μονοπωλιακό χώρο όπως αυτός της παραγωγής πολιτισμού όπου μέχρι πρότεινος κυριαρχούσε ο Λαμπράκης (μέσω και του ομίλου των μίντια που κατείχε), προκυρήσουν αυτόν τον άνευ σημασίας (από άποψη λειτουργικής διαμόρφωσης του χώρου) διαγωνισμό. Η σημασία αυτού του διαγωνισμού για αυτούς έγκειται στη δημοσιότητα που παράγεται στους κύκλους των αρχιτεκτόνων και αναπαράγεται από διάφορα μέσα (από LIFO εως πιο mainstream) ώστε να σπάσουνε το μονοπώλιο του Μεγάρου και των φίλων του.
Αυτή είναι η εκτίμηση μου όσον αφορά τα κίνητρα αυτού του διαγωνισμού. Τα περι νομιμότητας και νομιμοποιήσης δεν τα γνωρίζω καθόλου (επι του συγκεκριμένου).

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι δεν συμφωνώ με αυτούς τους πολυχώρους παραγωγής πολιτισμού, πόσο μάλλον άμα συνοδεύονται από μεγαλοιδεατισμούς που εκφράζονται και σχεδιαστικά επιβαλλόμενοι και στο όλο γύρω χώρο.
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #22 στις: 14 Ιανουάριος 2010, 23:30:12 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ενα θέμα που σίγουρα θα ήθελα να συζητηθεί το Σάββατο είναι αυτός ο διαγωνισμός για το ΙΜΕ. Καθώς απομένουν μόνο δύο μέρες απο τη συνάντηση νομίζω πως σιγά σιγά πρέπει να διαμορφωνουμε Ατζέντα

ΥΓ H amaria είναι ένας νταγλαράς με μουσάκι που τον λένε Ανδρέα. Καλό είναι να γνωριζόμαστε. Νομίζω πως έχουμε πει να γράφουμε, αν όχι τα ονόματά μας, τουλάχιστον κάτι αναγνωρίσιμο. Φίλε loganed, δεν ξέρω ποιος ή ποιά είσαι. Είναι η δεύτερη φορά που γράφεις κάτι ενδιαφέρον αλλά δυσκολεύομαι να σου απαντήσω καθώς δεν σε γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουάριος 2010, 23:31:51 από Ηλίας Παπαγεωργίου » Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
Νίκος Τζαρτζάνης
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #23 στις: 15 Ιανουάριος 2010, 17:04:19 »
ΑπάντησηΑπάντηση

H amaria είναι ένας νταγλαράς με μουσάκι που τον λένε Ανδρέα.
Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
κι ο loganedd είναι ένας ψηλός (νταγκλαρά δεν τον λες...) με μουσάκι που τον λένε Θύμιο (τον έδωσα...). Πάει το ειδύλλιο  Λύπη
Είμαστε εντελώς εκτός θέματος αλλά όσοι θέλετε να χρησιμοποιείτε ψευδώνυμο βάλτε τουλάχιστον το όνομά σας ως υπογραφή (βλέπε darkroom).
Καταγράφηκε
mkaklidaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: 25 Φεβρουάριος 2010, 23:44:11 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Padws egw ehw na pw to IME einai ena aristourgima.

Episis eho mia mikri ipopsia, mikri den eimai teleios sigouri giati ego eimai mia apli dimosia ipallilos, oti ola ta megala afta erga opos kai o elaionas den sidasontai me vasi tis rithmiseis tou GOK pou ishioun gia to siban alla ekdidontai eidikoi kanonismoi pou ishioun apokleistika gia afta. Kai tetoies meletes ehei kanei an thimamai kala kai to politehneio.

O Efraimoglou nomizo odos apo kapou pernei epidotiseis, alla kai pali, giati tha prepei na apodokimazetai mia prospatheia pou ehei san kedriko aksona ton politismo? Ti eprepe na kanei diladi? Na htisei Village Center? Na ftiaksei Mall? Na htisei gipedo? Ikea? Diladi einai prosvlitiko na kanei kati se shesi me tin ekpaideusi kai tin istoria?

Telika den borw na katalavw giati tetoia adidrasi apo arhitektones otan vlepoun na dimiourgeitai kati prototypo, kai ena ergo pou ego mesa tou ego vlepo enan foititiko afthormitismo. Mipos eprepe na htisoun oi anamorfosis koutakia me gimna beta kai ksilines persides?

Ksero tora einai kai ego ektos thematos Μεγάλο χαμόγελο alla gia na vgo ligo akoma ektos thematos na po oti kalitera na min iparhoun themata oste na min borei kaneis na vgei ektos thematos. Afta kai kalws irtha sto site   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μάρτιος 2010, 03:14:18 από Villy » Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: 26 Φεβρουάριος 2010, 21:20:03 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δες κι εδώ Villy :
http://katsaros.org/arch/index.php?topic=52.0

Ξέρεις αν έχει ξεκινήσει να κατασκευάζεται ο πίσω χώρος;
Δεν έχω αξιωθεί να πάω στο ΙΜΕ..

Πάντως δεν έχει καλή φήμη ως προς τις πληρωμές των υπαλλήλων του (αρχιτέκτονες, αρχαιολόγους κτλ)
Καταγράφηκε
mkaklidaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: 27 Φεβρουάριος 2010, 01:11:22 »
ΑπάντησηΑπάντηση

nai ta ho dei afta. Den ksero an ehei ksekinisei , oute ego eho paei. Aftoi oi anthropoi prospathousan panta na min analavoun douleies oi opoies den tous aresan, me apotelesma na htizoun poli liga pragmata se shesi me alla grafeia alla genika oti ehoun kanei einai poli oraio. Pisteuo tha diskoleftoun poli stin kataskeui giati ehoun psihologia foititi kai ohi ergolavou oikodmwn.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μάρτιος 2010, 03:15:14 από Villy » Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: 27 Φεβρουάριος 2010, 09:35:09 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Συγγνώμη, λάθος μου, εννοούσα για το ΙΜΕ ότι δεν έχει καλή φήμη στις πληρωμές των εργαζομένων..
Προφανώς ισχύει και για άλλους   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: