Archnet
16 Νοέμβριος 2019, 04:26:35 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχιτεκτονικοί Διαγωνισμοί  (Αναγνώστηκε 19131 φορές)
Ιωσήφ
Jr. Member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 14 Δεκέμβριος 2009, 21:31:58 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ανοίγω το θέμα αυτό με την ευκαιρία προκήρυξης 2 αρχιτεκτονικών διαγωνισμών, μετά από καιρό:

Στο νέο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ προκηρύχθηκε  νέος διαγωνισμός στο Ηράκλειο “ Ανάδειξη και επανάχρηση δυτικών νεωρίων και ευρύτερου περιβάλλοντος χώρου” που εκ πρώτης όψης παρουσιάζει ενδιαφέρον, ενώ παίζει και ο διαγωνισμός για τον υπαίθριο χώρο στο ΙΜΕ http://aithrio.hellenic-cosmos.gr/ που έχει μικρά βραβεία και έχει προθεσμία δήλωσης συμμετοχής 15 12 2009 (ΑΥΡΙΟ!!) και κατάθεση προτάσεων 16 Φεβρουαρίου.

Νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον να γίνεται ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε ομάδες που λαμβάνουν μέρος σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς, κατά την διάρκεια της σύνταξης της μελέτης και πριν κατατεθούν οι προτάσεις, πέρα από στενά ανταγωνιστικά πλαίσια (ενδεχομένως σε επίπεδο προθέσεων, δίχως απαραίτητα να βλέπει η μία ομάδα τα σχέδια της άλλης) και για όποιον το θέλει φυσικά.

Συζήτηση συνθέσεων λοιπόν, όχι για υλοποιημένο έργο, αλλά για διαγωνισμούς σε εξέλιξη.

Εάν ενδιαφέρεται κανείς, το πετάω σαν ιδέα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Δεκέμβριος 2009, 21:35:40 από Ιωσήφ » Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #1 στις: 15 Δεκέμβριος 2009, 13:29:11 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ο διαγωνισμός του ΙΜΕ είναι άλλη μια κεκκαλυμένη μπίζνα, παιδιά. Υπό την ονομασία "Πάρκο Πολιτισμού" κρύβεται μια ντίσνεϋλαντ "ελληνισμού" με κιτσάτες χωρικές αναπαραστάσεις αρχαίων μύθων κλπ..
Πρόκειται για ένα κτιριακό μεγαθήριο το οποίο έχει εγκριθεί κατά πλειοψηφία από την ΕΠΑΕ Νομ.Πειραιά (παρά την τεκμηριωμένη διαφωνία του συναδέλφου Γιώργου Ανδρεαδάκη που έτυχε να την στελεχώνει).
Για να μπορέσει να χτιστεί έχουν τροποποιηθεί -με τρόπο κατά την άποψή μου αντισυνταγματικό- οι όροι δόμησης (ΣΔ, όγκος, ύψος) του συγκεκριμένου Ο.Τ..

Προτείνω να απέχουμε βέβαια και -πέραν τούτου- να διαδώσουμε όσο μπορούμε την απάτη που ζητάει τώρα και νομιμοποίηση από τη συντεχνία των αρχιτεκτόνων.
Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: 16 Δεκέμβριος 2009, 09:56:40 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ο διαγωνισμός του ΙΜΕ είναι άλλη μια κεκκαλυμένη μπίζνα, παιδιά. Υπό την ονομασία "Πάρκο Πολιτισμού" κρύβεται μια ντίσνεϋλαντ "ελληνισμού" με κιτσάτες χωρικές αναπαραστάσεις αρχαίων μύθων κλπ..
Πρόκειται για ένα κτιριακό μεγαθήριο το οποίο έχει εγκριθεί κατά πλειοψηφία από την ΕΠΑΕ Νομ.Πειραιά (παρά την τεκμηριωμένη διαφωνία του συναδέλφου Γιώργου Ανδρεαδάκη που έτυχε να την στελεχώνει).
Για να μπορέσει να χτιστεί έχουν τροποποιηθεί -με τρόπο κατά την άποψή μου αντισυνταγματικό- οι όροι δόμησης (ΣΔ, όγκος, ύψος) του συγκεκριμένου Ο.Τ..

Προτείνω να απέχουμε βέβαια και -πέραν τούτου- να διαδώσουμε όσο μπορούμε την απάτη που ζητάει τώρα και νομιμοποίηση από τη συντεχνία των αρχιτεκτόνων.

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου καταρχήν για την σκοπιμότητα του παραπάνω έργου θα ήθελα να προσδιορίσουμε ποια είναι η απάτη:
- Η θεματολογία του παραπάνω "Πάρκου" ;
- Η αισθητική των προτεινόμενων κτηρίων-διαμορφώσεων ;
- Η ενδεχόμενη αντισυνταγματική τροποποίηση των όρων δόμησης ;

Έτσι ώστε να δούμε που και πως θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε μελλοντική καταγγελία..
π.χ. Επιβάρυνση της κυκλοφορίας και κατ' επέκταση της ποιότητας ζωής των κατοίκων του Ελαιώνα όπως στον Βωβό ; κτλ.
Θα είχε τότε ενδιαφέρον να βρούμε την εισήγηση του συναδέλφου που διαφώνησε στην ΕΠΑΕ !
Θα μπορούσε ίσως να ανοίξει και μια συζήτηση από τα μέλη για το κατά πόσον θέλουμε ή όχι αντίστοιχα έργα στην πόλη μας.. (Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τα θέλουμε ας πούμε..)

Υ.Γ. Το κείμενο για τις ΕΠΑΕ θα το ανεβάσεις ; Στην σελίδα που συντάσεις τα post, πατάς Πρόσθετες επιογές. Εκεί χαμηλά έχει : Επισύναψη αρχείου. Κάνεις browse μέσα στον σκληρό του υπολογιστή σου το αρχείο που θες (πρέπει να υποστηρίζει .doc ή .pdf ) και απλά επισυνάπτεται στο μήνυμά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Δεκέμβριος 2009, 10:03:02 από darkroom » Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #3 στις: 16 Δεκέμβριος 2009, 20:17:26 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Κατ'αρχάς το κείμενο του Γ.Ανδρεαδάκη το έχω όπως το πήρα φωτοτυπία από την ΕΠΑΕ της Νομ.Πειραιά και δεν ξέρω πόσο θεμιτό είναι να το κυκλοφορήσω χωρίς την άδειά του. Φαντάζομαι οτι, εφόσον πρόκειται για δημόσια δήλωσή του, δεν υπάρχει πρόβλημα να την κάνω upload.
Τώρα, απάτη ονομάζω συνολικά το εγχείρημα, δεν είναι προφανώς η αισθητική των κτιρίων που με ενοχλεί, τι απαιτήσεις αρχ/κής έχεις από την ντίσνεϋλαντ?
Αλλά σε λίγα χρόνια θα είναι τμήμα της υποχρεωτικής πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης η επίσκεψη σε τέτοιους ιδιωτικούς πάτρονες του πολιτισμού και της ιστορίας. Για άλλη μια φορά (βλ. Μέγαρο, όπερες κλπ) η διοίκηση επιβραβεύει με εξαίρεση από τη νομιμότητα την κερδοσκοπία με προϊόν τον "πολιτισμό" ως έκθεμα/προϊόν.
Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: 16 Δεκέμβριος 2009, 21:19:36 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Κατ'αρχάς το κείμενο του Γ.Ανδρεαδάκη το έχω όπως το πήρα φωτοτυπία από την ΕΠΑΕ της Νομ.Πειραιά και δεν ξέρω πόσο θεμιτό είναι να το κυκλοφορήσω χωρίς την άδειά του. Φαντάζομαι οτι, εφόσον πρόκειται για δημόσια δήλωσή του, δεν υπάρχει πρόβλημα να την κάνω upload.

Νομίζω πως έχει να κάνει με το τρόπο που πήρες την φωτοτυπία από τη Νομαρχία..
Δηλ. αν δημοσιεύονται έτσι κι αλλιώς τα πρακτικά ή αν δεν είναι χαρακτηρισμένα εμπιστευτικά ή τα πήρες νόμιμα με αίτηση κτλ. δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα..
Τώρα αν στο δώσαν "έτσι" και το σκέφτεσαι..  θα μπορούσες ίσως να μεταφέρεις 2-3 βασικά σημεία της ένστασής του για να δούμε που μπορούμε να πατήσουμε κι εμείς..
Αν δεν είχες αναφέρει το όνομα εδώ πάντως θα μπορούσες να το ανεβάσεις σβήνοντάς το απλά από το σκανάρισμα..

Τώρα, απάτη ονομάζω συνολικά το εγχείρημα, δεν είναι προφανώς η αισθητική των κτιρίων που με ενοχλεί, τι απαιτήσεις αρχ/κής έχεις από την ντίσνεϋλαντ?
Αλλά σε λίγα χρόνια θα είναι τμήμα της υποχρεωτικής πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης η επίσκεψη σε τέτοιους ιδιωτικούς πάτρονες του πολιτισμού και της ιστορίας. Για άλλη μια φορά (βλ. Μέγαρο, όπερες κλπ) η διοίκηση επιβραβεύει με εξαίρεση από τη νομιμότητα την κερδοσκοπία με προϊόν τον "πολιτισμό" ως έκθεμα/προϊόν.

Ε, ναι, εγχειρήματα σαν το ΙΜΕ στην εμπορία του πολιτισμού βασίζονται..
Η εξαίρεση από τη νομιμότητα και η έκτασή της μένει να ελεχθεί.. Φοβάμαι όμως πως αφού πρόκειται για "πολιτισμό" δεν θα υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό για μικρές παραβάσεις του ΓΟΚ..
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #5 στις: 16 Δεκέμβριος 2009, 22:31:37 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ε, καλά, δίκιο έχεις, το παιχνίδι χαμένο είναι. Απλά το λέω για εμάς, μην ψαρώσουμε με την προκύρηξη του διαγωνισμού. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γιατί κάνανε διαγωνισμο. Εννοώ οτι είναι λίγο κωμικό να φτάχνουν μόνοι τους μια κτιριακή μελέτη (που όπως την είδα έχει και αρκετά πλήρη επίλυση του υπαίθριου χώρου) κόστους εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ και μετά να ζητάνε διαγωνισμό για ένα αστείο κλάσμα της. Θα έλεγα οτι ο μόνος λόγος που μπορώ να διακρίνω είναι μια ανάγκη νομιμοποίησης, οτι καλούν τους αρχιτέκτονες να συμμετάσχουν -προσχηματικά όμως δίνοντας ένα μικρό τμήμα που ούτε τους καθυστερεί, ούτε τους απασχολεί ιδιαίτερα. Αλλά σε αυτή την περίπτωση έχουν πέσει τραγικά έξω, οι αρχιτέκτονες είναι οι τελευταίοι με ισχύ να σταματήσουν ή να νομιμοποιήσουν τέτοια έργα.
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #6 στις: 17 Δεκέμβριος 2009, 09:29:33 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Καλά όλα αυτά αλλά το θέμα που τέθηκε βασικά είναι (με αφορμή την προκύρηξη αυτών των διαγωνισμών) η πρόσκληση σε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων για τη σύνθεση ενόσο αυτή δημιουργείται πέρα από την κουβεντούλα τύπου "αυτό έκανα, σας αρέσει - ναι αλλά μήπως θα μπορούσε...". Ενδιαφέρεται κανείς; Άμα δε σας κάνει το ΙΜΕ, ας δούμε τα νεώρια βρε παιδί μου, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί... Κατά τα άλλα, για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο για τη διαφθορά του ΙΜΕ και λοιπών απεχθών ιδρυμάτων ας φτιάξουμε ένα νέο θέμα για αυτό. Μη μπερδευουμε τα μπούτια μας μόνοι μας και το κάνουμε όλα σε ένα - ανακατεμένα. Άλλωστε τόσες κατηγορίες φτιάξαμε στο site, να μην τις χρησιμοποιούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκέμβριος 2009, 09:35:12 από Πάνος Τούρλας » Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: 17 Δεκέμβριος 2009, 10:11:29 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Καλά όλα αυτά αλλά το θέμα που τέθηκε βασικά είναι (με αφορμή την προκύρηξη αυτών των διαγωνισμών) η πρόσκληση σε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων για τη σύνθεση ενόσο αυτή δημιουργείται πέρα από την κουβεντούλα τύπου "αυτό έκανα, σας αρέσει - ναι αλλά μήπως θα μπορούσε...". Ενδιαφέρεται κανείς; Άμα δε σας κάνει το ΙΜΕ, ας δούμε τα νεώρια βρε παιδί μου, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί... Κατά τα άλλα, για όσους ενδιαφέρονται περισσότερο για τη διαφθορά του ΙΜΕ και λοιπών απεχθών ιδρυμάτων ας φτιάξουμε ένα νέο θέμα για αυτό. Μη μπερδευουμε τα μπούτια μας μόνοι μας και το κάνουμε όλα σε ένα - ανακατεμένα. Άλλωστε τόσες κατηγορίες φτιάξαμε στο site, να μην τις χρησιμοποιούμε;

Μπερδεύτικες Πάνο ;
Από τι ακριβώς ;
Από τα 2-3 μηνύματα που ανταλλάχθηκαν και που στην τελική έχουν άμεση σχέση με τον ένα από τους δύο διαγωνισμούς σε ό,τι αφορά τη "συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων για τη σύνθεση ενόσο αυτή δημιουργείται".
Δηλαδή εάν δεν είναι ουσιαστική συζήτηση το εάν η προκήρυξη παραβαίνει τον ΓΟΚ ή εάν τίθενται ηθικά θέματα για έναν διαγωνισμό τότε τί είναι;
Λες και το forum έχει την τρελή επισκεψιμότητα και αποσυντονιζόμαστε από τα spam των 2-3 ανθρώπων που γράφουν και των 5-6 που διαβάζουν..

Ξεκίνα λοιπόν εσύ μια κουβέντα "επι της ουσίας" με κάποιον για τα Νεώρια..
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #8 στις: 17 Δεκέμβριος 2009, 10:15:29 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Εγώ spamάρω;
Οκ, έχει και λίγο δίκιο ο Πάνος, carried away, λέτε να γίνω καταγγελιομανής γεροαρχιτέκτων;
Ή, ακόμα χειρότερα, μήπως έχω γίνει ήδη;

Έχει πάρει κανείς την προκήρυξη για το Ηράκλειο;
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #9 στις: 17 Δεκέμβριος 2009, 11:02:57 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Παιδιά χαλαρώστε! Αν σε ρωτήσω τι καιρό κάνει και εσύ μου πεις για την αναξιοπιστία της EMY απλά δεν μου απαντάς, όσο και αν (με) ενδιαφέρει η ΕΜΥ και η αναξιοπιστία της... Τα δύο θέματα δεν είναι άσχετα (προφανώς), αλλά...

θα είχε ενδιαφέρον να γίνεται ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε ομάδες που λαμβάνουν μέρος σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς, κατά την διάρκεια της σύνταξης της μελέτης

Θα φτιάξω το θεματάκι για να τα πούμε αναλυτικά. Ως τότε, ειρήνη υμίν!

Μην ξεχνάτε ότι έχουμε αναλάβει με την Αλεξάνδρα την πρόταση αναδιοργάνωσης (ή αποδιοργάνωσης...) του site.  Κλείσιμο ματιού

Από Ηράκλειο δεν έχουμε κάποιο στοιχείο ακόμα περά από τη δημοσίευση στο ΤΕΕ.
Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 18 Δεκέμβριος 2009, 01:04:39 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Αν σε ρωτήσω τι καιρό κάνει και εσύ μου πεις για την αναξιοπιστία της EMY απλά δεν μου απαντάς, όσο και αν (με) ενδιαφέρει η ΕΜΥ και η αναξιοπιστία της... Τα δύο θέματα δεν είναι άσχετα (προφανώς), αλλά...

Πςςςςςςςς, αυτά είναι ! Πως γουστάρω τις παραβολές..
Για να δούμε λίγο την δική σου :

Έξω έχει λιακάδα..
Ζούμε σε ένα υπόγειο κι εσύ μόλις ξυπνάς.. Ρωτάς :
-Παιδιά, τι καιρό κάνει έξω ; Θέλω να πάω για μπάνιο, τι να φορέσω !
Κάποιος σου απαντά :
- Κοίτα.. Έχει ήλιο και είπανε ότι θα έχει όλη μέρα αλλά εγώ δεν εμπιστεύομαι την ΕΜΥ ! Άλλωστε με πήραν τηλέφωνο από το ρετιρέ και βλέπουν κάτι σύννεφα στο βάθος.. Άκουσα και κάτι μπουμπουνιτά.. καλύτερα να μην πας!
Εσύ απαντάς :
- Δεν με νοιάζει η γνώμη σου για την ΕΜΥ ούτε τι σου λένε οι διάφοροι.. Αυτά να πας να τα πεις στους δίπλα ! Εγώ σε ρώτησα τι καιρό κάνει και τι να φορέσω ! Θα πάω για μπάνιο βρέξει χιονίσει ! Πείτε μου τι χρώμα μαγιό να βάλω και ποια τσάντα ταιριάζει καλύτερα ....?? κτλ κτλ

-----------
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι λίγο νωρίς για την δυναμική του forum ώστε να κόβουμε έτσι συζητήσεις που μπορεί να ξεφεύγουν λίγο από αυτό που είχε στο μυαλό του ο θεματοθέτης -που δεν ξεφεύγουν δηλαδή, αλλά τέλος πάντων..
Και ερχόμαστε στο προκείμενο :

Μην ξεχνάτε ότι έχουμε αναλάβει με την Αλεξάνδρα την πρόταση αναδιοργάνωσης (ή αποδιοργάνωσης...) του site.  Κλείσιμο ματιού

Μου μίλησε λίγο η Αλεξάνδρα σχετικά και έχω στα χέρια το draft της σελίδας υποδοχής..
Κοίταξα λίγο τις δυνατότητες του SMF, της μηχανής που είναι στημένο αυτό το forum.. Για να κάνουμε όμως αυτές τις αλλαγές πρέπει να μπούμε σαν admin κάτι που μπορεί να το κάνει μόνο ο Ανδρέας Οικ.
Έχει κάποιος επικοινωνία μαζί του ;
Μπορεί να μας δώσει τους κωδικούς ;

Ευχαριστώ..
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #11 στις: 18 Δεκέμβριος 2009, 21:52:36 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δηλ. η σύνθεση είναι μαγιώ; Οκ. Πάω για μπάνιο!
Καταγράφηκε
Ιωσήφ
Jr. Member
**

« Απάντηση #12 στις: 19 Δεκέμβριος 2009, 01:57:31 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Έγραψα μία ιδέα και μετά από 11 μηνύματα δεν έχω πάρει κάποια απάντηση εάν συμφωνείτε. Πείτε ό,τι θέλετε, ανεξαρτήτως θέματος, αλλά πείτε και εάν ενδιαφέρεστε για συζητήσεις συνθέσεων, πάνω σε διαγωνισμούς σε εξέλιξη.

Α. Περί ΙΜΕ.

1. Σκοπιμότητα:

Από όσα στοιχεία έχω δει ως τώρα για το διαγωνισμό, αυτά σκέφτομαι για το έαν είναι σκόπιμο να λάβει κανείς μέρος:

Υπάρχει υπερβολή και προσπάθεια εντυπωσιασμού στην αρχιτεκτονική έκφραση των  μελλοντικών κτιρίων στο πίσω μέρος, όπως φαίνονται στο video τουλάχιστον, γιατί σχέδια δεν έχω δει. Δεν συμφωνώ, αλλά είναι μία πρόκληση το τί θα πρότεινε κανείς για το αίθριο μ' αυτό το δεδομένο.

Εάν διαφωνούμε με τον αγωνοθέτη, είναι αυτό λόγος να μην λάβουμε μέρος σ' ένα διαγωνισμό; Υποτίθεται ότι οι διαγωνισμοί γίνονται για να προτείνονται διαφορετικές απόψεις, όχι για να συντασσόμαστε όλοι με μία άποψη. Δεν μπορούμε να λάβουμε μέρος, να εκφράσουμε καθαρά την αντίθεσή μας και να προτείνουμε κάτι στα πλαίσια της αισθητικής μας και της νομιμότητας; Αυτό θα κάνει σαφές ότι μία μερίδα αρχιτεκτόνων διαφωνεί. Νομιμοποιούμε με τον τρόπο αυτό κάτι από αυτά που προγραμματίζουν;

2. Ζητήματα νομιμότητας:

Δεν νομίζω ότι θα χτίσουν αυθαίρετο. Εάν στη διαδικασία για νομιμοποίηση της παρέκκλισης από τους κανονισμούς προβλέπεται υποκειμενική κρίση προσώπων που πρέπει να εξετάσουν την έννοια του μέτρου και την έκφραση της έννοιας της μεταφοράς, το παιχνίδι είναι χαμένο. Κοιτάξτε το διαμορφωμένο περιβάλλον γύρω σας.

Για την αντισυνταγματικότητα των νομοθετικών διαταγμάτων που προβλέπουν τις  παρεκκλίσεις, ας μην αποφασίσουμε εμείς. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό το ζήτημα.

Β. Τί προτείνω γενικά για τους διαγωνισμούς.

Στο άνοιγμα του θέματος αυτού είπα κάποια πράγματα και τώρα θα προσπαθήσω να δώσω και ένα συγκεκριμένο παράδειγμα:

Φανταστείτε ότι βγαίνει ένας διαγωνισμός, πχ. δημαρχείο, που είναι το πιο σύνηθες θέμα διαγωνισμού τα τελευταία χρόνια (ιδίως πριν από δημοτικές εκλογές). Οπότε, τα λέμε μεταξύ μας και συμφωνούμε κάποιοι από εμάς ότι το δημαρχείο θα ήταν ωραίο να είναι ένα κτίριο ανοιχτό προς το κοινό, σαν συνέχεια του δημόσιου χώρου, με πράσινο, διαμορφώσεις χώρους ενημέρωσης για το Δήμο κλπ. Κάνει η κάθε ομάδα μία μελέτη από μόνη της και κατατίθενται πολλές προτάσεις με το σκεπτικό αυτό, αλλά προφανώς με τελείως διαφορετικές οργανώσεις του χώρου, αρχιτεκτονική έκφραση, οπτικές για το τί σημαίνει ένα ανοιχτό δημόσιο κτίριο και διαβαθμίσεις. Με τον τρόπο αυτό αυξάνεται η δυνατότητα να υλοποιηθεί ένα δημαρχείο ανοικτό στο κοινό και οι προτάσεις θα αποκτήσουν ενδιαφέρον, στη θέση που παίρνει κανείς για το πώς πρέπει να είναι ένα δημαρχείο, στην ουσία δηλαδή του προβλήματος. Δεν ρωτάω εάν συμφωνείτε με την έννοια του ανοικτού δημαρχείου. Ένα παράδειγμα δίνω.

Πέρα από το συγκεκριμένο παράδειγμα, με τον τρόπο αυτό, μπορούμε μέσα από τη δουλειά μας να προτείνουμε ενδεχομένως κάποια πράγματα που βελτιώνουν τη ζωή όλων μας, κάποιες νέες θέσεις για την αρχιτεκτονική ή ό,τι άλλο μπορούμε να σκεφτούμε.

Οι αρχιτεκτονικοί διαγωνισμοί είναι νομίζω ένας τρόπος να λέμε σ' ένα ευρύτερο κοινό τις απόψεις μας και να μην τις συζητάμε μόνο μεταξύ μας. Εάν μάλιστα υπάρχει κοινός τόπος στη σκέψη μας, ας εκφράζουμε τις σκέψεις μας οργανωμένα, ώστε να υπάρχει μία δυνατότητα να πετύχουμε κάποια πράγματα. Εάν δεν υπάρχει, ο καθένας από μόνος του...
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #13 στις: 21 Δεκέμβριος 2009, 13:13:08 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Καλημέρα απο Γενεύη
  Το θέμα που συζητιέται με ενδιαφέρει πολύ.
  Τόσο το ζήτημα που υπάρχει στον τίτλο σχετικά με την πιθανή συζήτηση προτάσεων για αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς. Δεν έχω αντίληψη για εκείνον του νεωρίου αλλά έχω προτάσεις γενικά που θα ήθελα να καταθέσω. Γυρίζω την Τετάρτη και προτείνω μια επικεντρωμένη θεματική συζήτηση -άμεσα- για αυτό το θέμα.
   Το ζήτημα που τέθηκε απο τον ανδρέα και συζητιέται απο τον Ηράκλειτο κυρίως είναι εξίσου σημαντικό. Συμφωνώ απόλυτα με τον Ανδρέα. Διαφωνώ με τη διαδυκτιακή δυνατότητα συζήτησής του. Προτείνω μια -άμμεση- θεματική συζήτηση για αυτό το θέμα. Το ζήτημα επείγει...
Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #14 στις: 23 Δεκέμβριος 2009, 10:30:16 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Πολλοί μεγάλοι πολιτισμοί -κινέζικος, ιουδαϊκός και αραβοπερσικός από όσους ξέρω- είχαν κατατάξει ανάμεσα στα μεγαλύτερα εγκλήματα (όπως πχ. το να περιφρονήσεις την τέχνη του τεχνίτη ή να χαλάσεις την ειρήνη του ζευγαριού) το "να εκθέσεις το ποίημά σου σε κάποιον που δεν είναι ποιητής".
Συντάσσομαι λοιπόν πλήρως με τον Ψ.137 του Δαβίδ και όχι με την Απ.12,Α.1 του Ιωσήφ, θεωρώντας οτι η αποδοχή της πρόσκλησης του ΙΜΕ ισοδυναμεί με οικειοθελή παράδοση σε γή αλλότρια. Για να μη μου ξεραθεί και το δεξί μου χέρι δηλαδή και το χρειάζομαι για το ποντίκι....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: