Archnet
26 Οκτώβριος 2020, 09:22:46 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περαίωση Φορολογικών Υποθέσεων  (Αναγνώστηκε 7113 φορές)
darkroom.gr
Επισκέπτης
« στις: 16 Ιούνιος 2009, 14:53:42 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Συνάδελφοι, δεν βλέπω να ξεκινάει κανείς, οπότε είπα να θέσω ένα θέμα που με καίει αυτες τις μέρες..

Την περασμένη βδομάδα μου ήρθε πρώτη φορά  το χαρτί για Περαίωση των Φορολογικών μου Υποθέσεων   Κλάμα

Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος από τα τέλη του 2002 αλλά το χαρτί που ήρθε αφορούσε τα έτη 2004-2007, δεν ξέρω γιατί..

Τα δελτία που έχω κόψει δεν είναι τίποτα σπουδαίο, γιατί έχω δουλέψει πιο πολύ σαν μισθωτός αυτό το διάστημα, ωστόσο, ακόμα και για τα έτη που είχα μηδενικές αποδοχές από δελτία, η ταρίφα ήταν 500 γιούργια, δηλαδή αμέσως αμέσως 2.000 το σύνολο για τα 4 χρόνια.. Αναποφασιστικότητα

Φυσικά, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ούτε να αποδεχτώ αυτό το εκκαθαριστικό σημείωμα..

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πως αντιμετώπισαν συνάδελφοι μηχανικοί αντίστοιχα το θέμα της Περαίωσης ;
2) Αν δε το δεχτείς, πρέπει να πας να το δηλώσεις στην Εφορία ή απλά τους γράφεις ;
3) Έχει τύχη σε κανέναν να μη τον δεχτεί και να έρθουν να του κάνουν Φορολογικό Έλεγχο στην έδρα του ;
4) Με δεδομένη την οικονομική συγκυρία που προσπαθούν να τα πάρουν από παντού, υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να έρθουν τελικά για έλεγχο; Παλιότερα πάντως κάτι τέτοιο δεν έπαιζε..
5) Τι ακριβώς είναι το θέμα της Αυτοπεραίωσης και ποια η διαφορά του με την Περαίωση;

Καταγράφηκε
Νίκος Τζαρτζάνης
Honor Member
Newbie
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: 16 Ιούνιος 2009, 18:22:51 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ηράκλειτε, από μικρή εμπειρία με το θέμα, έχω καταλάβει τα εξής:
Η περαίωση είναι ένα ακόμα νταβατζηλίκι της εφορίας...
Νομίζω ότι τελικά ο έλεγχος της εφορίας είναι λίγο άσχετος με το αν θα κάνεις περαίωση ή όχι... Εταιρία στην οποία δουλεύει γνωστός μου (μεγάλη τεχνική εταιρία βέβαια, όχι μικρό αρχιτεκτονικό γραφείο) έκανε πρόσφατα περαίωση και μετά από μερικές μέρες εμφανίστηκε εφοριακός και τους είπε: "γιατί κάνατε περαίωση; άρα έχετε κάτι να κρύψετε" και τους έκανε κανονικότατο έλεγχο!!!!
Εγώ έκανα αυτοπεραίωση για το 2008, και αυτό που σημαίνει χοντρικά είναι ότι,  όταν κάνεις τη φορολογική σου δήλωση, προσαυξάνεις μόνος σου το φόρο (χρησιμοποιείς νομίζω άλλο συντελεστή) και ουσιαστικά "κλείνεις" έτσι το έτος και δεν σε καλούν για περαίωση, ούτε έρχονται για έλεγχο (τυπικά πάντα). Θα πρέπει όμως να δεις με κάποιον λογιστή αν σε συμφέρει κάτι τέτοιο, ή όχι...
Νομίζω ότι πρέπει να πας στην εφορία να δηλώσεις ότι δεν δέχεσαι την περαίωση αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Καταγράφηκε
Ανδρέας Οικονομόπουλος
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #2 στις: 16 Ιούνιος 2009, 18:34:01 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Φίλε darkroom, θα σου γράψω την εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά και τις σκέψεις μου επί αυτού.

1) Το Δεκέμβρη μου ήρθε το αντίστοιχο χαρτί, οπότε και πήγα στην εφορία να δω τι στο καλό είναι. Η εφορία λοιπόν μου εξήγησε ότι ο λόγος που τα στέλνουν είναι για να μαζέψουν τα σπασμένα, ότι εγώ δεν έχω λόγο να κάνω περαίωση και ότι τσάμπα τραβήχτηκα ως εκεί.

2) Δηλαδή αν δεν αποδέχεσαι την περαίωση δεν υποχρεούσαι να τους το δηλώσεις. Το χαρτί λήγει σε 10 μέρες και αν δεν κάνεις κάτι καταλαβαίνουν ότι δεν ήθελες (και όχι ότι το ξέχασες).
3) Δεν ήρθαν ποτέ να με ελέγξουν. Και όπως με ενημέρωσαν, αν έρχονταν θα με έλεγχαν για τα έτη που αφορούσε η περαίωση.
4) Δεν νομίζω (αλλά μη βασιστείς σε αυτό) ότι θα περάσουν από εμάς. Πιο πολύ πιστεύω ότι τα στέλνουν μήπως και πλήρωσουν οι τρομαγμένοι. Άλλωστε ως μηχανικοί συνηθίζεται να βάζουμε προσαύξηση στον συντελεστή αμοιβών, οπότε είμαστε και εν μέρει καλυμένοι σε περίπτωση ελέγχου (πολύ χοντρικά μιλώντας, αλλά θα το αναπτύξω παρακάτω).
5) Αυτοπεραίωση είναι όταν κάνεις περαίωση στο τέλος του οικονομικού έτους χωρίς να σου έχει ζητηθεί. Αυτό αφορά όσους κάνουν λογιστικό προσδιορισμό φορολογητέων κερδών. Δηλαδή έσοδα μείον έξοδα. Οι μηχανικοί τώρα είναι οι μόνοι από τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν τη δυνατότητα να μην μπουν σε αυτή τη διαδικασία και να κάνουν εξωλογιστικό προσδιορισμό, με την προϋπόθεση ότι αν η διαφορά λογιστικού με εξωλογιστικού είναι μεγαλύτερη από ένα ποσοστό  τότε αυξάνουμε τον συντελεστή αμοιβών κατα 20%. Σχεδιαγραμματικά λοιπόν:
 - λογιστικός προσδιορισμός φορολογητέων κερδών = αυτοπεραίωση
 - εξωλογιστικός προσδιορισμός φορολογητέων κερδών = όχι αυτοπεραίωση = ενίοτε προσαύξηση συντελεστού = περαίωση αν σου έρθει χαρτί και φοβάσαι ότι τα έχεις κάνει μπάχαλο

Σημειοτέον βέβαια, το ότι έχεις κάνει περαίωση (οπότε και έχεις κλέισει τα βιβλία σου για τα έτη που την έκανες) δεν αποκλείει να σου κάνουν έλεγχο αν έχουν την υποψία ότι έχει διαπραχτεί έγκλημα!!!

Τέλος η απόφαση αυτή που ελήφθη να κάνουμε όλοι περαίωση αφορούσε συγκεκριμένα φορολογικά έτη. Για αυτό το λόγο δε σου ήρθε για όλα τα έτη που είχες βιβλία.

Έγραψα ό,τι ήξερα. Ελπίζω να τα έχω μάθει καλά και να βοήθησα...

ΥΓ. Χωρίς να θέλω μας boycott-άρω πρέπει να πω ότι σε άλλα Forum δίνουν πόλυ περισσότερες πληροφορίες. Αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=34064
    http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversion/index.php?t63845.html
Καταγράφηκε
darkroom.gr
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: 16 Ιούνιος 2009, 18:53:36 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ναι παιδιά, προφανώς και είναι νταβατζηλίκι και ό,τι αρπάξουν.. και πιο πολύ από επιχειρήσεις που κάνουν τζίρο και όχι από φτωχομπινέδες μηχανικούς..
Είχα κοιτάξει λίγο παλιότερα και τα forum που λέει ο Αντρέας και λέγαν πάνω κάτω τα ίδια..

Ήθελα πιο πολύ να δω πως το αντιμετώπισαν οι φίλοι.. Κι ο αδελφός μου πριν χρόνια (Χημικός Μηχ,) του ήρθε χαρτί, δεν το δέχτηκε στην Εφορία και του είπαν χαρακτηριστικά:
"Αν η επιχείρησή σας -παπάρια, το σαλόνι που είχε τον Η/Υ δηλαδή- αντέχει σε έλεγχο, μην κάνετε περαίωση..."
Φυσικά δεν ήρθαν ποτέ..

Έχω ακούσει όμως κι ιστορίες για ελέγχους που τους ρίχναν πρόστιμο γιατί το κομπιουτεράκι που ήταν στο συρτάρι π.χ. δεν είχε τιμολόγιο  Στριφογύρισμα ματιών
Ισχύει επίσης ότι, όπως λέει ο nikostzar , παίζει και να θεωρηθείς και ύποπτος αν δηλώσει ότι θες να κάνεις περαίωση..

Απλά, καταλαβαίνετε ότι θα είναι αστείο να έρθουν στο υπνοδωμάτιο του πατρικού μου, όπου έχω δηλώσει έδρα, και να ελέγχουν συρτάρια και ντουλάπες  για κρυμμένο-παράνομο αρχιτεκτονικό υλικό  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
thodoris
Global Moderator
Jr. Member

« Απάντηση #4 στις: 18 Ιούνιος 2009, 14:23:36 »
ΑπάντησηΑπάντηση

ΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! Κακό μπλέξιμο με τις εφορίες!
Για πές, το έχεις δηλώσει ολόκληρο ως έδρα, ή μόνο ένα χώρο του σπιτιού? (με το αντίστοιχο παραχωρητήριο, αν δε κάνω λάθος...)
Αν η δεύτερη περίπτωση είναι η σωστή, τότε μάλλον δεν έχεις να φοβηθείς κάτι απο θέμα ελέγχου, παρά μόνο εάν υπάρχουν λάθη ή παραλείψεις στα βιβλία (και προλαβαίνεις και να το "καθαρίσεις"). Γενικά όντως είναι μεγάλη ιστορία με την εφορία και -η άποψή μου είναι οτι- δε βγάζεις ποτέ άκρη... (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει... πολεοδομία μήπως?). Και όλα σωστά να είναι (χώρος, βιβλία) μπορεί να σου κόψουν πρόστιμο επειδή... είσαι αξύριστος!!!  Σαρκασμός
Συμφωνώ πλήρως με τους προ-γράφοντες και νομίζω (απο τα μηδαμινά λογιστικά που γνωρίζω) οτι αποτελούν περισσότερο εισπρακτικό μέσο με τη μέθοδο του εκφοβισμού.
Προσωπικά θα επικοινωνούσα και με το λογιστή μου.
Καταγράφηκε
elpanos
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: 24 Ιούνιος 2009, 10:15:28 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ερώτημα 1ο
Επειδή έχω κάνει έναρξη από αρκετά παλιά... στην πορεία των ετών μου έχει συμβεί να περαιώσω ( με τότε επιβάρυνση 300Χ4=1200ευρώ!) αλλά και να μην περαιώσω.
Οι περισσότεροι συνάδελφοί μας επιλέγουν την περαίωση προκειμένου να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο παρότι έχουν λογιστές, τους οποίους πληρώνουν! Υπάρχει η νοοτροπία πως το παραμικρό λάθος (ακόμα κι αν αποδεικτεί ότι δεν οδηγεί σε αλλαγή φορολογικής κλίμακας) θα κοστίσει ο κούκος αηδόνι σε ..πρόστιμο!

Όμως, φορολογούμαστε με συντελεστές (π.χ. αρχ.μελέτη ή πολεοδ. μελέτη) οι οποίοι προσαυξάνονται κατά 20% (π.χ) δηλαδή Χ1.20, όταν τα έξοδά μας για συγκεκριμένο έτος αποκλίνουν πολύ από το 50% των εσόδων ( να μην σας πρήζω με περισσότερη λεπτομέρεια).
Άρα θέλει να κρατάμε βιβλία σημειώνοντας μόνο έξοδα ...για τα μωρά μας (όπως θέλετε πάρτε τον όρο), τις βόλτες μας στην παραλιακή και τα παγωτά που τρώμε από το πρωί μέχρι το βράδυ στα εργοτάξια, ...για να βρεθούμε να αλλάζουμε φορολογική κλίμακα λόγω κακής τήρησης βιβλίων... Οπότε γνώμη μου είναι να κρατάμε προσεκτικά τα βιβλία μας και δεν πιστεύω πως είναι αναγκαίο να περαιώνουμε (εκτός κι αν κάποιος έχει κάνει κάποιο χοντρό λάθος ή ...έχει χάσει τις αποδείξεις ενός μεγάλου διαστήματος και δεν μπορεί να συμπληρώσει τα βιβλία του έστω ... και  καθυστερημένα!).
Καταγράφηκε
elpanos
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: 24 Ιούνιος 2009, 10:21:07 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ερώτημα 2
Αν δεν πας να πληρώσεις (να κάνεις συμβιβασμό...δηλαδή) εννοείται πως δεν ζητάς περαίωση.

Θα τα πούμε την παρασκευή !!!!
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #7 στις: 24 Ιούνιος 2009, 17:47:37 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Καλά έκανες Ηράκλειτε και άνοιξες ένα τόσο πεζό, αλλά χρήσιμο θέμα για να ξεκινάμε.
Ας γράψω και γω τί ξέρω για αυτό, αν και τα περισσότερα από όσα διάβασα ισχύουν. Ο λογιστής μου επιμένει για αυτοπεραίωση, οπότε και έχω κάνει τα προηγούμενα χρόνια, και υποστηρίζει ότι αν τύχει και έρθουν δε σε σώζει τίποτα! Κάτι θα βρούνε να σου ρίξουν πρόστιμο. Π.χ. λέει ότι σύμφωνα με το νόμο πρέπει να έχουμε για όλες τις δουλειές που έχουμε αναλάβει συμφωνητικό που να γράφει την αμοιβή και να έχει κατατεθεί στην εφορία! Ποιός από μας το κάνει αυτό??? (αν και θα εξασφάλιζε ότι θα πάρουμε την αμοιβή μας)
Διάφορα τέτοια ωραία παίζουν, αλλά σε κάθε περίπτωση αν δεν έχεις κάνει κάτι χοντρό, και κυρίως αν δεν έχεις βάλει υπερβολικά και μη πραγματικά έξοδα, δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά. Από όσα μικρά γραφεία ξέρω που δεν κάνουν περαίωση δεν έχω ακούσει να έχουν κάνει έλεγχο σε κανέναν.
Αυτά!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: