Archnet
12 Δεκέμβριος 2017, 00:45:31 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βυζαντινά κεραμίδια  (Αναγνώστηκε 3222 φορές)
Γεωργία Νικολακοπούλου
Honor Member
Newbie
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 31 Οκτώβριος 2012, 23:47:06 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει ( ή να με παραπέμψει σε κάποιον) για τις ποιότητες των βυζαντινών κεραμιδιών να μου προτείνει κάποια εταιρεία που να βγάζει κεραμίδι στο φυσικό του χρώμα-"παρδαλά" τα λένε-( χωρίς χρωστικές) και να έχει την απαιτούμενη αντοχή στις συνθήκες του περιβάλλοντος. Κάνοντας η ίδια μια έρευνα βρήκα στην μάντρα που παίρνω υλικά στην Αρεόπολη κεραμίδι 'Αργους που δε με ικανοποιεί χρωματικά το οποίο είναι πολύ ποιο βαρύ από τα κεραμίδια Χαλκίδας (κεραμοποιϊα Τζαβάρα) και τα Καλαμάτας (Αφοι Αναγνωσταρά) τα οποία είναι χρωματικά πολύ καλύτερα. Ο μάστορας που κατασκευάζει τη στέγη θεωρεί ότι είναι καλύτερο το βαρύ κεραμίδι, πιο αντοχής.
Αληθεύει αυτό; Σε κάθε περίπτωση αυτά θα γίνουν "κολυμπητά" , με λάσπη. Δεν είναι προτιμώτερο να είναι πιο ελαφριά η στέγη;
Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει κεραμίδι οπότε κάθε συμβουλή ή εμπειρία καλοδεχούμενη
Καταγράφηκε
Μαρία Κασόλα
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #1 στις: 01 Νοέμβριος 2012, 00:16:00 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Γεωργία γειά!

Μου φαίνεται πως η Γιούλυ θα μπορούσε να σε παραπέμψει σε άλλο -καλό- μάστορα που θα σου απαντήσει εκ πείρας!!
Όπως και νά 'χει, τα βυζαντινά κεραμίδια συνήθως με λάσπη δεν μπαίνουν, και έτσι δεν κατασκεύαζαν στέγες σε κτίρια που ακόμα στέκουν?
Όσον αφορά στο θέμα του βάρους, εξαρτάται... τι είδους είναι οι φορείς, το κτίριο, επίσης η κεραμοσκεπή σε σχέση με το μπετόν ελαφριά δεν είναι (βαριά όμως σε σχέση με τη ..λαμαρίνα...)?
Ενδιαφέρον το ερώτημα όσον αφορά στα χρώματα, όντως έχουν διαφορές και από κατασκευαστή σε κατασκευαστή... παραλίγο να μπορούσα να σου απαντήσω εκ βαθύτερης πείρας, αλλά αυτό τώρα είναι πονεμένη ιστορία!
Δεν σε βοήθησα και πολύ ίσως αλλά είδα φως και μπήκα!!

Καταγράφηκε
Γεωργία Νικολακοπούλου
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #2 στις: 01 Νοέμβριος 2012, 10:59:37 »
ΑπάντησηΑπάντηση

τελικά η ερώτησή μου έχει να κάνει με το σωστό βάρος και πάχος του κεραμιδιού, με την πυκνότητά του και τη σύστασή του.Το χρώμα είναι κάτι που κανείς το βλέπει και επιλέγει. Τι γίνεται όμως όταν αυτό που ικανοποιεί το μάτι και έχει επιλεγεί για το Πολυτεχνείο, το Ζάππειο και άλλα έργα τέτοιου επιπέδου ο στεγάς μου το κρίνει ώς μειονεκτικό σε σχέση με αυτό πυο χρησιμοποιεί συνήθως που είναι ομολογουμένωςς πιο βαρύ και μεγαλύτερου πάχους;
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #3 στις: 02 Νοέμβριος 2012, 20:39:15 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Επειδή έγινε αναφορά σε μένα είπα να απαντήσω, αν και η σχέση μου με το θέμα είναι πιο επιφανειακή από αυτό. Μια στέγη έχω φτιάξει όλη και όλη στο χωριό και χρησιμοποίησα τα κλασσικά κεραμίδια (αν θυμάμαι καλά "Βαβουλιώτη" Χαλκίδας - θεωρούνται ποιοτικά όπως και τα τούβλα τους) χωρίς να το παραψάξω. Η κατασκευή ήταν ξύλινη και μπήκαν καρφωτά. Και ο συγκεκριμένος στεγάς καλός μάστορας είναι (φτιάχνει τα πάντα σε ξύλο - από παράθυρα μέχρι βάρκες), αλλά δεν ξέρω αν έχει ασχοληθεί σε τόσο βάθος και δεν είχαμε συζητήσει κάτι ιδιαίτερο για τα κεραμίδια.
Τώρα οι απόψεις για την κατασκευή είναι τόσο πολλές που όσους ρωτήσεις τόσες γνώμες θα έχεις... Όσον αφορά το βάρος, στατικά το μεγάλο (και ίσως υπερβολικό) βάρος δεν είναι απαραίτητα καλό και ήδη τα κεραμίδια είναι βαριά, αλλά αυτό όντως εξαρτάται από το τί υπάρχει από κάτω, π.χ. αν είναι υπάρχον πιο παλιό κτίριο, κ.λ.π. Σε τέτοιες περιπτώσεις ρωτάμε το στατικό μας για να είμαστε σίγουροι.
Τέλος το τί πιστεύει ένας μάστορας, όσο καλός και να είναι, έχει να κάνει και με την εμπειρία του, αλλά και με το χαρακτήρα του ακόμα. Άλλοι είναι πιο χαλαροί και άλλοι θέλουν βαριά και πολλά υλικά για να είναι σίγουροι, χωρίς να είναι απαραίτητα. Πάντα πρέπει να ζυγίζεις όλα τα δεδομένα και να βρίσκεις τη βέλτιστη λύση κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #4 στις: 04 Νοέμβριος 2012, 20:40:07 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Εχω χρησιμοποιήσει βυζαντινά μόνο μία φορά, οπότε η εμπειρία μου είναι κι εμένα μικρή.
Πιστεύω όμως πως το ζήτημα του βαρους δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Σκέψου μόνο πως θα πάρουν απο κάτω τους άλλη τόση λάσπη όση το βάρος τους σχεδόν.
Αντίθετα η αντοχή τους είναι σημαντική. Αν όντως το βαρύ είναι και πιο γερό, που είναι πιθανόν να συμβαίνει, τότε είναι σημαντικό, διότι η στέγη πρέπει να μπορεί να πατιέται κατά καιρούς, να είναι ανθεκτική στον αέρα, στα κουνάβια, στο χιόνι και σε άλλους δυσμενείς παράγοντες.

Για το χρωμα κάνε ό,τι νομίζεις καλύτερο.
Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: