Archnet
19 Νοέμβριος 2019, 13:33:48 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιφύλαξη για αγωγή κατά της εκτάκτου εισφοράς  (Αναγνώστηκε 6318 φορές)
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 16 Σεπτέμβριος 2011, 17:49:31 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Μου ήρθε αυτή η πληροφορία. Είναι σίγουρα γραμμένη από δικηγόρο. Δεν ξέρω περισσότερα. Αν το δοκιμάσει κανείς ας μας πει τί έγινε.

Λέτε να ισχύει και για το φόρο επιτηδεύματος?

Τώρα που θα πάμε να πληρώσουμε καλόν είναι να συνυποβάλουμε την

παρούσα δήλωση επιφύλαξης. Δεν ξερει κανείς τί γίνεται στο μέλλον αν

η έκτακτη εισφορά κριθεί αντισυνταγματική.
Καταγράφηκε
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #1 στις: 18 Σεπτέμβριος 2011, 20:50:15 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ίσως αυτό να μην είναι αρκετό. Ας είμαστε προσεκτικοί από τις διάφορες "τρικλοποδιές" που μπορεί να στήνονται.

Δείτε και αυτό και όποιος βρει καμιά γνώμη δικηγόρου καλό θα είναι να ενημερώσει και εδώ.
http://www.forologoumenos.gr/permalink/10197.html
http://www.forologoumenos.gr/permalink/9980.html
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #2 στις: 19 Σεπτέμβριος 2011, 12:05:32 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Μια πρώτη αντίδραση φίλης δικηγόρου είναι ότι και η ίδια θα πληρώσει με επιφύλαξη και καλό είναι να το κάνουν όλοι. Για περισσότερες λεπτομέρειες και για μαζικές αγωγές θα μιλήσω μαζί της. Πάντως καλό είναι να αντιδράσουμε γιατί όσο δεν κάνουμε τίποτα τόσο περισσότερο θα μας σκίζουν στη φορολογία...
Αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο για τους "Έλληνες φορολογούμενους" ας πει. Μου ήρθε και μένα το λινκ που έβαλες.
Καταγράφηκε
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #3 στις: 23 Σεπτέμβριος 2011, 16:50:41 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δεν ξέρω τίποτα για τους "Έλληνες φορολογούμενους" πέραν του οτι είναι ένας σύλλογος και του οτι κατέθεσε προσφυγή στο ΣτΕ για το τέλος επιτηδεύματος, όπως ισχυρίζονται.

Όμως εντόπισα 2 σημεία που φαίνεται πρέπει να προβληματίσουν όσους καλούνται να πληρώσουν (έχουν να τα πληρώσουν) και σκέφτονται να το κάνουν με την ελπίδα ότι θα πάρουν τα χρήματα πίσω.

Το 1ο είναι αυτό που λένε:

Ένα πράγμα είναι ξεκάθαρο: Κανείς δε μπορεί να διεκδικήσει επιστροφή χρημάτων από το Ελληνικό Δημόσιο εάν δεν προσφύγει εμπρόθεσμα εναντίον των ατομικών σημειωμάτων (των εκκαθαριστικών που αυτή την περίοδο παραλαμβάνουν οι φορολογούμενοι) στα διοικητικά δικαστήρια.

και το 2ο είναι αυτό που υπογραμμίζω:

Συνεπώς, εάν κάποιος θέλει να διεκδικήσει επιστροφή χρημάτων, στην περίπτωση που η προσφυγή περί αντισυνταγματικότητας της παραπάνω υπουργικής απόφασης που υπέβαλε ο Σύλλογος ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ στο Συμβούλιο της Επικρατείας (Ο Σύλλογος και δύο μέλη του, είναι οι μόνοι που υπέβαλαν προσφυγή στο ΣτΕ εναντίον του τέλους επιτηδεύματος), πρέπει οπωσδήποτε να προσφύγει στο διοικητικό πρωτοδικείο.

(προφανώς εδώ λείπει από την πρόταση το ...γίνει αποδεκτή ή κάτι τέτοιο)
να συμπληρώσω ότι και ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών κατέθεσε προσφυγή http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2061345

όμως αυτό που θέλω να πω είναι οτι μια χαρά περίπτωση υπάρχει να φτάσει στην ολομέλεια και να κριθεί συνταγματικότατο από ένα ΣτΕ το οποίο μια χαρά συνταγματικά έβγαλε και το Μνημόνιο, το "άνοιγμα" όλων των επαγγελμάτων κλπ. κλπ.

οπότε αν κάτι θα ήταν καλό να κάνουν όλοι κατά τη γνώμη μου είναι ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ. (και όταν λέμε όλοι εξαιρούμε βεβαίως όσους είναι πάνω από κάποιο άνετο όριο εισοδήματος και περιουσίας).
όμως αυτό που είχα καταλάβει είναι ότι για να αποφύγουν κάτι τέτοιο τα συμψηφίζουν με επιστροφή φόρου. Αν τα παίρνουν πράγματι με συμψηφισμό τότε έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν μένουν και πόλλα πέρα από την προσφυγή...

Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #4 στις: 24 Σεπτέμβριος 2011, 11:46:28 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Το να μην πληρώσουν όλοι είναι σίγουρα το καλύτερο. Αλλά, όπως και με άλλα πράγματα, είναι κάπως απίθανο να πετύχει, γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν ακολουθεί σε τέτοια καλέσματα είτε γιατί φοβάται τί μπορεί να πάθει προσωπικά (γιατί δε φαντάζεται ότι θα το κάνουν όλοι), είτε γιατί έχει συνηθίσει να εκπληρώνει τις υποχρεώσεις του (αν μπορεί). Όπως έγινε και με τα εισιτήρια και όπως γίνεται με τα διόδια. Μόνο αν είναι άλλοι και τα κρατάνε ανοιχτά όλοι περνάνε τσάμπα και το χαίρονται.
Σε συνδιασμό με το συμψηφισμό με την επιστροφή (αν και νομίζω ότι οι περισσότεροι την έχουν ήδη πάρει, εγώ την έχω ήδη φάει....) δεν ξέρω πόσοι μένουμε διατεθιμένοι να μην πληρώσουμε. Αν μαζευτούμε και το αποφασίσουμε εγώ είμαι μέσα, αν και θα μπορούσα να πληρώσω, γιατί είναι εντελώς απαράδεκτο! Δεν είμαι σίγουρη ότι θα σου κάνουν κάτι άλλο πέρα από το ότι δε θα έχεις φορολογική ενημερότητα, που δεν τη χρειάζεσαι και κάθε μέρα. 
Καταγράφηκε
Ιωσήφ
Jr. Member
**

« Απάντηση #5 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 10:26:27 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ο λόγος που δεν προσφεύγουν οι περισσότεροι δεν νομίζω ότι είναι ο φόβος, αλλά το γεγονός ότι ο χρόνος που θα αφιερώσεις για προσφυγή, συζητήσεις με δικηγόρους και αναμονή για εκδίκαση και έκδοση απόφασης, δεν αξίζει από οικονομικής άποψης, σε σχέση με το συγκεκριμένο ποσό.

Το να μην πληρώσεις δεν είναι πρακτικό. Αφενός μπορεί να τα παρακρατήσουν από την επιστροφή σου (εάν έχεις), όπως λέει ο Άρης ή εάν δεν το κάνουν αυτό, η οφειλή σου νομίζω ότι θα τοκίζεται, για όσα χρόνια περιμένεις την απόφαση!!!

Το γεγονός ότι προσφεύγεις κατά κάποιου νόμου δεν σε απαλλάσει από την υποχρέωσή σου να τον εφαρμόσεις. Εάν ήταν έτσι, θα κάναμε προσφυγή κατά όποιου νόμου δεν μας αρέσει και θα κάναμε ό,τι θέλουμε.
Καταγράφηκε
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #6 στις: 26 Σεπτέμβριος 2011, 13:25:29 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Παιδιά συμφωνώ, όλα αυτά τα θέματα που βάζετε παίζουν. Τα έχω σκεφτεί και γώ,

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι η συλλογική κάλυψη που λογικά θα φέρει και μαζικότητα. Πάλι μπορούμε να αμφιβάλουμε για την αποτελεσματικότητα (νομίζω φάνηκε ότι δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το αν θα πληρώσουν τελικά ή όχι) αλλά δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Το σίγουρο είναι ότι αυτοί που πραγματικά ΔΕΝ έχουν ΔΕΝ θα πληρώσουν (εκτός αν αρχίσουν να δίνουν... φορο-δάνεια!).

Αν πχ. ο ΣΑΔΑΣ (ή οποιοςδήποτε σύλλογος, σωματείο κλπ.) έβγαζε ξεκάθαρη στάση ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ (υπο όρους) ή έστω έκανε συλλογική προσφυγή για τα μέλη του τότε θέματα όπως:

- φορολογική ενημερότητα
- χρόνος που θα αφιερώσεις για προσφυγή

να είχαν καλύτερη τύχη.

@Ιωσήφ
"...θα κάναμε προσφυγή κατά όποιου νόμου δεν μας αρέσει και θα κάναμε ό,τι θέλουμε."

αυτοί γιατί χωρίς καν να κάνουν καμία είδους "προσφυγη" ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ εις βάρος της πλειοψηφίας της κοινωνίας?

Καταγράφηκε
Μαρία Κασόλα
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #7 στις: 27 Σεπτέμβριος 2011, 11:16:18 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Και δεν είναι μόνο η αντισυνταγματικότητα των φόρων και των χαρατσιών... Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως εμένα το κράτος με χρεώνει τόκο όταν χρωστάω και όταν μου χρωστάει δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα... Φάντασου τι ωραία: μου χρωστάει πες, 6000 ένα χρόνο τώρα. Κι εγώ με τη σειρά μου χρωστάω, πες, το ίδιο ποσό στο κράτος το οποίο με χρεώνει 1% πανωτόκι κάθε μήνα, δηλαδή κατά έτος περίπου 12,68%.
Μετά από ένα έτος, εμένα θα μου χρωστάει ακόμα 6000, και εγώ θα του χρωστάω περίπου 6761!!
Αυτό κι αν είναι μπιζνα... Εξαιρετική ιδέα...
Είμαι πλέον σίγουρη ότι όλο αυτό που συμβαίνει αυτήν την ώρα δεν είναι παρά μια πυραμίδα πόνζι παγκόσμιου επιπέδου, και η χώρα στα δόντια διεθνούς σπείρας με εγχώριους δακτυλους...  : ( Και η αφαίμαξη μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων συνεχίζεται. Καλή μας τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Σεπτέμβριος 2011, 20:40:33 από Μαρία Κασόλα » Καταγράφηκε
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #8 στις: 28 Σεπτέμβριος 2011, 14:06:55 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Καλά, σχετικά με ΣΑΔΑΣ και συλλογική κάλυψη, σημειώστε άκυρο.

Ας μη τον σκοτίζουμε και με οικονομικά θέματα των μελών του.  Η υπεράσπιση του επιστημονικού ρόλου της αρχιτεκτονικής για την κοινωνία, την οποία έχει αναλάβει, είναι ένα πολύ δύσκολο έργο και δεν χρειάζεται να τον αποσπούμε με άλλα θέματα για τα οποία δεν είναι αρμόδιος.
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #9 στις: 30 Σεπτέμβριος 2011, 10:01:06 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Για τον ΣΑΔΑΣ έχεις δίκιο... εδώ καλά καλά δε μπορεί να κινηθεί για αυτά που υποτίθεται ότι κάνει, περιμένουμε και παραπάνω?

'Οσο για το φόρο επιτηδεύματος (μετά από χθεσινή συζήτηση με δικηγόρο) μάλλον δεν το γλυτώνουμε. Η γνώμη της, και αυτό που θα κάνει και η ίδια, είναι να πληρώσουμε και ότι δεν αξίζει να προσφύγουμε για τόσο μικρό ποσό (ούτε καν για τους ίδιους τους δικηγόρους που δεν πληρώνουν αμοιβή - μόνο το παράβολο είναι 100 ευρώ) και να καταθέσουμε επιφύλαξη μόνο για διαμαρτυρία. Κι αυτό γιατί αν βγει απόφαση από το ΣτΕ ότι είναι αντισυνταγματικό το κράτος θα είναι υποχρεωμένο να επιστρέψει τα λεφτά με τόκο σε όλους, ανεξάρτητα αν έχουν προσφύγει οι ίδιοι ή όχι. Και εδώ φυσικά είναι το άλλο ζήτημα με το αν υπάρχει περίπτωση να κριθεί αντισυνταγματικό κάτι τέτοιο (παρόλο που είναι) και το κράτος να επιστρέψει λεφτά, αφού η δικαιοσύνη δυστυχώς δεν είναι ανεξάρτητη. Οπότε η μπίζνα, όπως λες και συ Μαρία, είναι αρκετά καλά στημένη...

Για την επιφύλαξη αυτό που μου είπε είναι ότι πρέπει να κατατεθεί στο πρωτόκολλο της εφορίας σου (όχι οποιασδήποτε) αφού πληρώσεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: