Archnet
16 Νοέμβριος 2019, 03:38:28 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομιμοποίηση Υμιυπαιθρίων + αποπεράτωση οικοδομής  (Αναγνώστηκε 9099 φορές)
Αντώνης Τσέλιος
Honor Member
Jr. Member
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: 22 Σεπτέμβριος 2009, 15:54:20 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Αποφάσισα να βάλω εδώ το ερώτημα μου.
Είμαι αντιμέτωπος με το εξής θέμα.
Πρέπει να βγάλω μια άδεια αποπεράτωσης οικοδομής.
Η οικοδομή αυτή έχει ένα θέμα παρανομίας με ημιυπαιθρίους που θα λυθεί πριν προχωρήσω.
(Αν λυθεί αλλιώς δεν προχωράω)
Στη διαδικασία της αποπεράτωσης γνωρίζω τα εξής.

1.Πρέπει να γίνει αλλαγή επίβλέποντος μηχανικού το οποίο προυποθέτει
 την εγκριση του ιδιοκτήτη και την παραίτηση του προηγούμενου μηχανικού.

2.Απ΄τη στιγμή που δε γίνονται αλλαγές στην άδεια και δεν υπάρχουν αλλαγές στον Γ.Ο.Κ.,
δηλαδη το κτπιριο είναι νόμιμο βάση των τρέχουσων διατάξεων, καταθέτω αρχιτεκτονικά την ίδια μελέτη.

3.Στατικά πιθανότατα δεν καταθέτω μελέτη απ΄τη στιγμη που ο σκελετός έχει ολοκληρωθεί.

4.Η πολεοδομία δε θα έρθει για αυτοψία όπως μου είπαν οι ίδιοι

Γνωρίζοντας μόνο αυτά οι ερωτήσεις μου έιναι πολλές

α. Πως στο διαόλο γίνεται η νομιμοποίηση των ημιυπαιθρίων;
 Υπάρχει κάπου η εγκύκλιος, το Φ.Ε.Κ. ;
 Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια διεύθυνση σελίδας ή να μου το στείλει;;;

β. Τι πρέπει να περιέχει ο φάκελος;;;;

γ. Η αμοιβή βγαίνει με αναλυτικό προϋπολογισμο πάνω στις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν;;;

Καταγράφηκε
θύμιος
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: 23 Σεπτέμβριος 2009, 12:09:30 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Νομίζω ότι αυτό το link θα σε βοηθήσει:
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2009/2009_09/Tab4/72FDD42A49D6AF6EE04046D412C26AF9
Είναι η διευκρινιστική εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ στην οποία "καθορίζονται οι προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά εφαρμογής της νομοθετικής ρύθμισης". Συγκεκριμένα "Εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 40 και 41 του Ν. 3775/2009 (ΦΕΚ 122 Α'/21-7-2009) «Κανόνες τεκμηρίωσης ενδοομολικών συναλλαγών, κανόνες υποκεφαλαιοδότησης επιχειρήσεων, διαδικασία ταχείας αδειοδότησης και άλλες διατάξεις»."

Ελπίζω να σε καλύψει
Καταγράφηκε
Αντώνης Τσέλιος
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #2 στις: 23 Σεπτέμβριος 2009, 13:35:51 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Νομίζω ότι αυτό το link θα σε βοηθήσει:
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2009/2009_09/Tab4/72FDD42A49D6AF6EE04046D412C26AF9
Είναι η διευκρινιστική εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ στην οποία "καθορίζονται οι προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά εφαρμογής της νομοθετικής ρύθμισης". Συγκεκριμένα "Εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 40 και 41 του Ν. 3775/2009 (ΦΕΚ 122 Α'/21-7-2009) «Κανόνες τεκμηρίωσης ενδοομολικών συναλλαγών, κανόνες υποκεφαλαιοδότησης επιχειρήσεων, διαδικασία ταχείας αδειοδότησης και άλλες διατάξεις»."

Ελπίζω να σε καλύψει

Σε ευχαριστώ όποιος κι αν είσαι...
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #3 στις: 23 Σεπτέμβριος 2009, 16:35:44 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Από όσο έχω καταλάβει, η διαδικασία αυτή που βγήκε τελευταία για τους ημιυπαίθριους δεν είναι ακριβώς νομιμοποίηση. Είναι κατά μία έννοια παραδοχή της αλλαγής χρήσης, άρα παρανομίας, και πληρωμής ενός εφάπαξ προστίμου. Παραδέχεσαι μόνος σου ότι έχεις κάνει κάτι αυθαίρετο και μαζεύει έσοδα το κράτος. Οπότε δεν ξέρω αν σε καλύπτει για να βγάλεις άδεια αν δεν μετρήσεις τα τετραγωνικά αυτά στη δόμηση. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την περίπτωση (τί εννοείς άδεια αποπεράτωσης, σε τί φάση είναι το χτισμένο, κ.λ.π.).

Επίσης θυμήσου ότι με το ΦΕΚ αυτό του καλοκαιριού άλλαξαν και οι διαστάσεις και το ποσοστό των ημιυπαιθρίων. Αν καταθέσεις καινούρια άδεια δε νομίζω ότι μπορείς να πας με τα παλιά. Το ΦΕΚ το έχω σε pdf, αλλά δεν ξέρω πώς να το επισυνάψω. Θα στο στείλω με μαίηλ.

Τέλος, για θέματα αμοιβών βοηθάει πολύ να ρωτήσεις τηλεφωνικά το ΤΕΕ (210-32.91.206) που θα τους περιγράψεις ακριβώς το θέμα και θα σου πούνε τί να κάνεις. Η γνώμη τους βέβαια δεν είναι πάντα η ίδια με τις διάφορες πολεοδομίες, αλλά συνήθως είναι πιο συμφέρουσα!

Καλά ξεμπερδέματα!!!
Καταγράφηκε
ΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #4 στις: 24 Σεπτέμβριος 2009, 10:33:58 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Αγαπητέ Αντώνη,
το νέο χρώμα στα μαλλιά σου πηγαίνει μούρλια. Σε σχέση με τις ερωτήσεις που κάνεις, είχα κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με αλλαγή επιβλέποντος, (όχι με νομιμοποιήση αυθαιρέτων). Λοιπόν το θέμα είναι λιγο περίπλοκο.

1ον. Μην πιστεύεις απαραίτητα ότι δεν θα γίνει αυτοψία. Εξαρτάται από το φόρτο εργασίας της συγκεκριμένης πολεοδομίας, και/ή την ευθυνοφοβία του υπαλήλου, που θα χρεωθεί το φάκελο. Σε μένα που ομοίως με διαβεβαίωναν πως δεν θα γίνει αυτοψία, τελικά η υπάληλος ήρθε και έκανε.

2ον. Οι αμοιβές ΔΕΝ βγαίνουν με αναλυτικό προυπολογισμό. Εφόσων δεν γίνεται καμμία αλλαγή στα σχέδια και το μόνο που αλλάζει είναι ο επιβλέποντας, θα πρέπει ο μηχανικός της πολεοδομίας να σου σημειώσει στο σεντόνι, ποσοστό υπολειπόμενων εργασιών, με το οποίο ποσοστό θα βγουν οι αμοιβές επίβλεψης τις οποίες και θα πάρει ο νέος επιβλέποντας.
   Εαν γίνονται και αλλαγές στα σχέδια, σε οποιαδήποτε κατηγορία (μηχανολογικά, στατικά, αρχιτεκτονικά), θα πρέπει ο αντίστοιχος μηχανικός να σημειώσει πάλι ένα ποσοστό τροποποιήσεις μελετών, με το οποίο θα βγουν οι αμοιβές των μελετών.

3ον. Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ. χέσε ψηλά κι αγνάντευε.
Για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται σου λέω ότι τελικά τις αμοιβές μου τις έβγαλε η φορολογικού της πολεοδομίας (χωρις να μου ζητήσει ούτε ευρώ... μάλλον με λυπήθηκε). Στο ΤΕΕ τώρα πήγα ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΣ και τους έβαλα να μου κάνουν αυτοί το αρχείο, με τρόπο ώστε να υπάρχει απόλυτη σύμπτωση στα ποσά της πολεοδομίας και του ΤΕΕ. Πήρα τις εντολές πληρωμής και πήγα και πλήρωσα.

4ον. Για την κατάθεση του φακέλου χρειάζεται: τοπογραφικό, φωτογραφίες με τη σφραγίδα σου, και !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελάχιστη αμοιβή.
Στη συνέχεια αφού χρεωθεί ο φάκελος θα πρέπει να περάσεις απ' όλους για έλεγχο, κατά πάσα πιθανότητα θα σου σημειώσουν ότι δεν απαιτούνται μελέτες εφόσων δεν αλλάζει τίποτα. Εάν κάτι αλλάζεις θέλουν καινούριες μελέτες.

5ον. Εάν στον προηγούμενο επιβλέποντα έχει γίνει κατάθεση ολόκληρης της αμοιβής επίβλεψης από τον ιδιοκτήτη, αυτός πρέπει να επιστρέψει τα χρήματα που θα πάρεις εσύ, σαν νέος επιβλέποντας. Μια διαδικασία που πρέπει να σε συμβουλέψουν από την πολεοδομία, με ποιό τρόπο γίνεται, γιατί χρειάζονται κάποια έντυπα που θα αποδεικνύουν αυτή την επιστροφή.

και για να τελειώνουμε ο νόμος ορίζει ότι η ευθύνη του γενικού επιβλέποντα είναι για το σύνολο της οικοδομής και δεν επιμερίζεται, με άλλα λόγια την ευθύνη για τις πατάτες που έχουν κάνει οι προηγούμενοι την αναλάμβάνεις εξ ολοκλήρου εσύ !!!!!!!!!.

Σαρκασμός  φιλάκια -xxxxxx
Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #5 στις: 24 Σεπτέμβριος 2009, 11:31:34 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Πολύ καλά τα λέει ο προηγούμενος αν η περίπτωση είναι αναθεώρηση για παράταση ισχύος. Εγώ δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσες αυτό ακριβώς, γιατί με μπέρδεψε το "άδεια αποπεράτωσης" που δεν ήξερα τί είναι!
Καταγράφηκε
Αντώνης Τσέλιος
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #6 στις: 25 Σεπτέμβριος 2009, 16:05:33 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Τάκη και Γιούλη  σας ευχαριστω.
Η άδεια Γιούλη είναι άδεια αποπεράτωσης κι όχι παράταση ισχύος.
Με βάση αυτά που έγραψε ο Τάκης μου φαίνεται πολυ μπλέξιμο η ιστορία.
Μιλάμε για 7-8 πρωϊνά που θα φύγουν σίγουρα στη διαδικασία...
Θα πρέπει να συνυπολογίσω και στην αμοιβή μου
όλο αυτό το τρέξιμο.

Πάντων σήμερα στην πολεοδομία μου είπαν οτι απ'τη στιγμή που η προηγούμενη άδεια δεν έχει πια ισχύ,
 έχει λήξει, ΔΕ χρειάζεται αλλαγή μηχανικού, γίνεται νέα ανάθεση.
 Οπότε ίσως απλοποιείται λίγο η διδικασία με την αμοιβή και τα φορολογικά.

Ο προϊστάμενος δήλωσε ότι "αφού ειναι αποπεράτωση δε χρειάζεται να πάμε για αυτοψία" πράγμα που
 δε με ανησυχεί και πολύ αν και ακόμη δεν έχω ελέγξει πλήρως το κτίριο για να σιγουρέψω ότι υπογράφω
 με ασφάλεια.

Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν...
Καταγράφηκε
ΤΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #7 στις: 01 Οκτώβριος 2009, 09:07:35 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Aντουάν,
  μόλις μπήκα στο site και είδα τα νέα μηνύματα. Λοιπόν καταρχάς η διαδικασία αποπεράτωσης ούτε καν ήξερα ότι υπάρχει. Υποθέτω ότι είναι κάποιο είδος αναθεώρησης (όπως λέμε ''αναθεώρηση και παράταση ισχύος'') ή όχι? Ένα άλλο θέμα είναι το ότι σου είπαν ότι η προηγούμενη άδεια έχει λήξει... Στη δομική νομοθεσία αναφέρεται ότι:

ΠΔ 13-//1993 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 795 1993): ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ-ΕΛΕΓΧΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ & ΥΑ οικ.8957/2003

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της
μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων
οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο,
επιφυλλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν.
1577/1985 (ΓΟΚ).

β) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές
εργασίες ή δεν έχει περατωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η
άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία λήξης της.

γ) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της αναθεώρησης, κατά τα ανωτέρω έχει
περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, εφαρμόζονται οι διατάξεις
της περίπτωσης α της παρούσας παραγράφου.

Απόσο έχω καταλάβει ο Φ.Ο. στην περίπτωσή σου έχει ολοκληρωθεί, οπότε η
άδεια ισχύει επαόριστον. Που σημαίνει ότι εσύ κάνεις αναθεώρηση και όχι νέα ανάθεση όπως λες πιο πάνω. (Σκέψεις φωναχτά κάνω)

Πολύ μπερδεμένο μου ακούγεται, εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει τελείως.

Καταγράφηκε
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member

« Απάντηση #8 στις: 05 Οκτώβριος 2009, 14:45:36 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Σωστά όλα αυτά που λες Τάκη, αλλά για να ισχύουν, από όσο ξέρω, θα πρέπει να την έχεις κάνει την αναθεώρηση πριν λήξει η άδεια ή ίσως (δεν είμαι σίγουρη για αυτό) αμέσως μόλις λήξει. Αν την αφήσεις να λήξει χωρίς να κάνεις τίποτα μάλλον τη χάνεις.
Καταγράφηκε
thodoris
Global Moderator
Jr. Member

« Απάντηση #9 στις: 06 Οκτώβριος 2009, 12:35:31 »
ΑπάντησηΑπάντηση

ΖΗΛΙΑΡΗ ΑΝΤΩΝΗ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: