Archnet
06 Ιούνιος 2020, 22:28:46 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: SMF - Just Installed!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: 1 [2] 3   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΡΓΑΝΩΣΗ  (Αναγνώστηκε 15814 φορές)
Γιούλη Ψαλλίδα
Global Moderator
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: 03 Μάρτιος 2011, 17:22:20 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Με δεδομένο ότι το πράγραμμα έχει ήδη βγει, τυπωθεί και σταλεί θεωρώ κάπως απίθανο να αλλάξει τώρα πια αν το ζητήσουμε. Με αυτό το δεδομένο, και για λόγους χρόνου, προσωπικά θα προτιμούσα να το συζητήσουμε στη συνάντηση του δικτύου την άλλη Κυριακή. Αν παρόλα αυτά κανονίσετε κάτι και μπορέσω θα έρθω.
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #16 στις: 03 Μάρτιος 2011, 21:32:10 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Λόγω ΠΣΚΔ, κουλούμων κλπ, μάλλον πάμε για Τρίτη ή Τετάρτη απόγευμα.
Καταγράφηκε
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #17 στις: 09 Μάρτιος 2011, 11:22:50 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Με δεδομένο ότι το πράγραμμα έχει ήδη βγει, τυπωθεί και σταλεί θεωρώ κάπως απίθανο να αλλάξει τώρα πια αν το ζητήσουμε.

Δεν κατάλαβα ο Αντρέας να έθεσε θέμα αλλαγής του προγράμματος. Σίγουρα δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι τέτοιο τώρα, εκτός αν εννοούμε τον επιτόπιο ακτιβισμό που θα εμποδίσει κάποιες ομιλίες ώστε να απαιτηθεί να δοθεί περισσότερος χρόνος για συζήτηση άλλων θεμάτων...

Αυτό που είπε ο Αντρέας είναι

για να συζητήσουμε και να οργανώσουμε δράσεις
κατά τη διάρκεια του 11ου ΠΣΑ.

Φαντάζομαι τα λιγότερο είναι
- μια ανακοίνωση κριτικής της θεματολογίας του συνεδρίου
- και μια ενημέρωση για το Δίκτυο (μοίρασμα "μανιφέστου", βιβλίου κλπ.)

για τα περισσότερα από κοντά...

Να υποθέσω ότι η σχετική ΕΚΤΑΚΤΗ ενσωματώνεται στην συνάντηση του Σαββάτου;

Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #18 στις: 09 Μάρτιος 2011, 13:17:30 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Ναι, μάλλον πάει για την τακτική συνάντηση.
Και προφανώς δεν εννοώ αλλαγή του προγράμματος, αυτό έχει κλείσει από καιρό.
Εννοώ ενδεικτικά:
οργάνωση της τελετής καλωσορίσματος Σηφουνάκη κλπ ασχέτων,
έκδοση φυλλαδίου κριτικής ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το συνέδριο,
ενδυματολογικές προτάσεις,
ενδεχόμενο να μην εκφωνήσουμε τις εισηγήσεις αλλά να διαμαρτυρηθούμε από βήματος,
οργάνωση στρογγυλής τράπεζας με τα πραγματικά θέματα του συνεδρίου,
κατάληψη του Ζαππείου
κατάληψη της Βουλής,
συντακτική εθνοσυνέλευση,
εποικισμό μακρινών πλανητών
κλπ
Καταγράφηκε
thodoris
Global Moderator
Jr. Member

« Απάντηση #19 στις: 09 Μάρτιος 2011, 20:53:04 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δηλαδή:
Παράθεση
οργάνωση της τελετής καλωσορίσματος Σηφουνάκη κλπ ασχέτων,
ok, αυτό κατανοητό
Παράθεση
έκδοση φυλλαδίου κριτικής ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το συνέδριο,
πρίν ΚΑΙ μετά? σα τα μπόντιλάιν δλδ???
Παράθεση
ενδυματολογικές προτάσεις,
εδώ θα τα σπάσουμε νομίζω (απο ενδυματολογικής απόψεως, φέτος θα φορεθεί το μαύρο)!!!
Παράθεση
ενδεχόμενο να μην εκφωνήσουμε τις εισηγήσεις αλλά να διαμαρτυρηθούμε από βήματος,
σωστό και αυτό (σοβαρά - συμφωνώ με αυτό το ενδεχόμενο, να τα γράψουμε στ'@ρχ: μας και να πούμε όλοι τα ίδια ή σχεδόν τα ίδια χωσιματικά σχόλια)
Παράθεση
οργάνωση στρογγυλής τράπεζας με τα πραγματικά θέματα του συνεδρίου,
ή τετράγωνης
Παράθεση
κατάληψη του Ζαππείου,
γιέα
Παράθεση
κατάληψη της Βουλής,
...σίγουρα - και άλλα τέτοια επαναστατικά
Παράθεση
συντακτική εθνοσυνέλευση,
εμπρος για νέα Βάρκιζα
Παράθεση
εποικισμό μακρινών πλανητών,
οπότε άκυρα τα υπόλοιπα.
Παράθεση
κλπ

εδώ είναι το ζουμί(ν). KAI στα ΛΟΙΠΑ.
Καταγράφηκε
Ηλίας Παπαγεωργίου
Global Moderator
Hero Member

hlipap@teemail.gr

« Απάντηση #20 στις: 10 Μάρτιος 2011, 15:20:35 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Προς τον Αρη (και όλους)
η συνάντηση δεν είναι το Σάββατο αλλά την Κυριακή
Θα στείλω μια ενημέρωση σε όλους τζαστ ιν κεης.
Καταγράφηκε

ΑΜΤ 96029
aris stavrou
Honor Member
Jr. Member
**

« Απάντηση #21 στις: 11 Μάρτιος 2011, 13:31:26 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Παράθεση
κατάληψη του Ζαππείου,
γιέα
Παράθεση
κατάληψη της Βουλής,
...σίγουρα - και άλλα τέτοια επαναστατικά

Ρε παιδιά μόλις προδώσατε το μεγάλο σχέδιο για το λαγούμι που σχεδιάζαμε πάνω στον ανανεωμένο χάρτη της υπόγειας Αθήνας που καταφέραμε να αποσπάσουμε απο την ΕΥΠ και που απο το Ζάππειο θα μας οδηγούσε στις υπόγες της Βουλής όπου θα τους την στείναμε στην μυστική διέξοδο διαφυγής και θα επιβεβαιώναμε τις βάσιμες πληροφορίες για την μυστική βάση εξωγήινων από όπου παρακολουθούν τις αντιδράσεις του ελληνικού λαού στο πείραμα που έχουν ενορχηστρώσει σε συνεργασία με τους βουλευτές. Φυσικά μετά θα είμασταν ένα βήμα πιο κοντά και για τον εποικισμό.

Παράθεση
Παράθεση
εποικισμό μακρινών πλανητών,
οπότε άκυρα τα υπόλοιπα

άρα δεν ισχύει αυτό γιατί τα υπόλοιπα αποτελούν προυπόθεση για να πάμε και εκεί

Πίσω δοσίλογοι - εξωγηινοτσολιάδες
Καταγράφηκε
Δροσια Μολλά
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #22 στις: 13 Μάρτιος 2011, 14:26:53 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Διαβάστε το άρθρο του Βικέλα στην Καθημερινή σήμερα (13.03.11) με τίτλο: «Πώς το Ελληνικό θα μπορούσε να γίνει πόλη-θαύμα». Ξεκίνησαν ήδη οι εντεταλμένοι να μιλάνε με τον πιο θρασή και χυδαίο τρόπο. Πρέπει ν’απαντήσουμε και να πιέσουμε το σύλλογο να πάρει θέση. Ο σύλλογος Αττικής ίσως καταφέρει να δραστηριοποιηθεί άν μπεί δυναμικά το θέμα.
   Την Καθημερινή επίσης συνοδεύει ένα ένθετο για το συνέδριο «property» της helexpo που έχει οργανωθεί παράλληλα με του ΣΑΔΑΣ. Δείτε τους χορηγούς. Ανάμεσά τους το ΤΕΕ και ο ΣΑΔΑΣ. Οι διοικήσεις του επιμελητηρίου μας και ιδιαίτερα του συλλόγου μας προβοκάρουν το συνέδριο. Ο δε πρόεδρός μας κ. Λυρούδιας μας διαφημίζει αυτό της helexpo εμμέσως πλην σαφώς, διατυπώνοντας στον πρόλογο του προγράμματος που έχει ήδη διανεμηθεί, τη θέση της αναγκαιότητας της συνεργασίας του αρχιτέκτονα με την κτηματαγορά.
   Έχουν πλέον ξεφύγει. Ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν. Πόσα πια τους τάζουν; Πρέπει να συζητήσουμε άμεσα και να αποφασίσουμε δράσεις εν’όψει του συνεδρίου.
Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #23 στις: 13 Μάρτιος 2011, 16:19:23 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Είναι προφανές οτι στο 11ο ΠΑΣ πρέπει να υπάρξει κίνηση ενάντια στον ΣΑΔΑΣ.
Προτείνω τα εξής:

1. Τραπεζάκι Δικτύου που θα μοιράζουμε τα έντυπο.
2. Αφισάκι/Α4/Α5 μορφής Δελτίου Τύπου που να ασκεί κριτική στις τρέχουσες πολιτικές που θίγουν την αρχιτεκτονική και το επάγγελμα. Αυτό θα συνοδεύει την έκδοση όταν αυτή απευθύνεται σε τρίτους (εφημερίδες/site κλπ).
3. Αφισάκι/Α4/Α5 μορφής Δελτίου Τύπου που να ασκεί κριτική στο ΣΑΔΑΣ (και στο ΤΕΕ αν θέλετε). Αυτό θα συνοδεύει την έκδοση προς τους συναδέλφους αρχιτέκτονες.
4. Σύνθεση των παραπάνω σε κοινό Δελτίο Τύπου με μορφή αφίσας Α2 ή Α3  πχ, που να τοιχοκολληθεί στις σχολές και στις πολεοδομίες.
5. Εκφώνηση των εισηγήσεών μας με τον εξής τρόπο: Μόνο τα σημαντικά μέρη των κειμένων, αξιωματικά και χωρίς αναλύσεις τεκμηρίωσης και παραπομπές. Κοινός πρόλογος (4-5 γραμμές) καταγγελίας του τρόπου οργάνωσης του συνεδρίου, του ρόλου του ΣΑΔΑΣ, ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ και κλήση σε συλλογική δράση εκτός ΣΑΔΑΣ. Αν ακουστεί σε 5-6 εισηγήσεις αυτό το κειμενάκι, δύσκολα θα περάσει κάποιος από το συνέδριο χωρίς να το ακούσει.
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #24 στις: 16 Μάρτιος 2011, 19:46:40 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Αναφέρομαι στο αφισάκι "pap". Σε αντίθεση με το άλλο του Κωνσταντινίδη που το συζητήσαμε το συγκεκριμένο αφισάκι (κατά βάση ο τίτλος του) το είδα πρώτη φορά και είναι σε ένα ύφος που δεν με εκφράζει. Δεδομένου ότι δεν προέκυψε από κοινή επιλογή και απόφαση η υπογραφή του δικτύου σε αυτό είναι λάθος. Το ότι λέει "μέλη" είναι απλά ψιλά γράμματα και το δίκτυο θα το χρεωθεί σε κάθε περίπτωση. Είμαι της άποψης πως όταν μπαίνεις σε ένα παιχνίδι, παίζεις με τους κανόνες του παιχνιδιού. Το να κάνουμε αίσθηση με παπαριές και παπαρόδεντρα απλά θα μας κάνει γραφικούς στα μάτια αυτών που υποτίθεται ότι θέλουμε να απευθυνθούμε. Εξάλλου μπορεί κανείς να είναι ιδιαίτερα αιχμηρός χωρίς να καταφύγει στην ευκολία του πιασάρικου. Εδώ η "ανάνηψη από τη φοβικότητα" άλλαξε διατύπωση προς το πιο μετριοπαθές και πάμε με την αφίσα να κάνουμε το ακριβώς αντίθετο. Από πλευράς τακτικής τουλάχιστον πάμε για αυτογκόλ. Σκεφτείτε το.

ΥΓ: Τα αφισάκια δεν έχουν ανέβει στο δίκτυο;
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μάρτιος 2011, 19:49:06 από Πάνος Τούρλας » Καταγράφηκε
Ανδρέας Μαριάτος
Honor Member
Sr. Member
**

« Απάντηση #25 στις: 17 Μάρτιος 2011, 11:28:12 »
ΑπάντησηΑπάντηση

.
Αύριο πρωί, Παρασκευή στις 08:30, έχουμε ραντεβού στο Ζάππειο.
Xρειάζεται υπεύθυνα να δηλώσουμε
ποιοί θα είναι παρόντες, καθώς είναι βάρβαρη ώρα για τα τρυφερά αρχιτεκτονικά μας κορμιά.
Παρακαλώ, στείλτε ένα μνμ στο info@amdm.gr όσοι σίγουρα θα έρθετε.

Κατά τα άλλα:

1. Το αφισάκι pap ήταν για να αναρτάται σε πολεοδομίες και στο ΕΜΠ και όχι στο συνέδριο.
Προσωπικά είχα διαφωνήσει στο να μπεί υπογραφή "Μέλη Δικτύου κλπ...", θεωρώντας οτι
έπρεπε να μπει μόνο "Δίκτυο κλπ" αλλά οι υπόλοιποι παρόντες επέμειναν οτι δεν πρέπει να
καπελώσουμε όλο το δίκτυο, επιχειρήματα που προσωπικά τα βρίσκω γραφειοκρατικά.
Δέχτηκα λοιπόν να προστεθεί το "μέλη" αν και αυτό το ύφος δεν με εκφράζει (θεωρώ κι εγώ
οτι είναι ψιλά γράμματα).

2. Μήπως να συζητήσουμε κάποια στιγμή σε ποιούς υποτίθεται οτι θέλουμε να απευθυνθούμε;

3. Η "ανάνηψη...κλπ" δεν άλλαξε ύφος λόγω μετριοπάθειας αλλά διότι ο νέος τίτλος αποδίδει
πιο σωστά το θέμα της.

4. Θυμήθηκα τώρα την αντίδραση που είχε το σκιτσάκι με τη λερναία ύδρα που είχα φτιάξει για
την προσυνεδριακή ημερίδα. Ίσως έπρεπε να είχα μάθει το μάθημά μου από τότε, οτι δηλαδή δεν
έχουμε όλοι το ίδιο ύφος.

.

« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μάρτιος 2011, 17:14:13 από Ανδρέας Μαριάτος » Καταγράφηκε
Δροσια Μολλά
Honor Member
Newbie
**

« Απάντηση #26 στις: 17 Μάρτιος 2011, 15:09:51 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Για να αναφερθώ και εγώ στα αφισάκια.
Πάνο, το ότι δεν υπήρξε αντίρρηση για το αφισάκι του Κωνσταντινίδη δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι το ύφος του εκφράζει τους παρόντες στη συζήτηση. Για να είμαι ειλικρινής, δεν θα πρότεινα μια τέτοια αφίσα. Θεωρώ ότι χρησιμοποιήθηκε ήδη πολύς Ζενέτος, τώρα πάμε και σε Κωνσταντινίδη, δεν μ’αρέσει να βασίζονται  συνεχώς οι θέσεις μας στους «πατέρες» της ελληνικής αρχιτεκτονικής. Το ότι εκφράζει όμως κάποιους από μας είναι σημαντικός λόγος  για να με ικανοποιεί μια τέτοια αφίσα. Πιθανόν δηλαδή η στάση μας στα διάφορα ζητήματα να είναι θέμα προαίρεσης καλής ή κακής. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να εκφράζεται μέσα από το δίκτυο μόνο η τάση του καθωσπρεπισμού. Και η άλλη είναι υπαρκτή, είναι αληθινή.  Άλλωστε κάποιοι έχουμε λόγους να είμαστε θυμωμένοι και είμαστε πολύ θυμωμένοι μ’όλαυτά που γίνονται. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτός ο τρόπος έκφρασης να πρέπει να θαφτεί. Πίστεψέ με Πάνο αν όλοι και ιδιαίτερα ο Ανδρέας και ο Θοδωρής ζητούσαν όπως και εσύ να τους εκφράζει το ύφος κάθε «καρπού» αυτής της συνεύρεσης (του δικτύου) και αν αυτό ήταν προϋπόθεση για να εκφραστεί το δίκτυο, τότε δεν θα έβγαινε τίποτε . Να γνωστοποιήσω επίσης ότι όσον αφορά τον τίτλο συζητήθηκε για 4-5 ώρες από τον Θοδωρή τον Ανδρέα τον Ηλία τον Αντώνη και εμένα, που είμαστε μέλη του Δικτύου. Ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε απλά ένα δίκτυο. Δεν είμαστε παράταξη. Και αυτή είναι απλώς μια αφίσα. Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν να βάλω αυτόν τον τίτλο, αναγνωρίζω όμως ότι ο φίλος μας είχε έμπνευση, ομολογώ ότι διασκέδασα πολύ μόλις αντίκρυσα την αφίσα σ΄αυτή τη μορφή. Με ικανοποιεί καί το κείμενο του Κώστα. Η παρατήρησή μου είναι οτι θα της πήγαινε το χρώμα. Άν χρωματίσετε τα παπαράκια θα δείτε ότι είναι πιο χαριτωμένη.
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #27 στις: 17 Μάρτιος 2011, 18:33:00 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Δεν είμαι ενάντια ούτε στο θυμό ούτε στο να εκφράζεται. Όμως ο θυμός και το κάθε συναίσθημα μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους. Όταν επιλέγεται ένας τρόπος που δεν με εκφράζει το λέω και επισημαίνω ότι δεν θέλω άμεσα ή έμμεσα να συμπεριλαμβάνομαι σ' αυτόν. Το θέμα δεν είναι γραφειοκρατικό - αν κάποιος το έβλεπε γραφειοκρατικά θα ασχολιόταν με το αν είναι από το δίκτυο ή τα μέλη του. Στην πράξη κανείς δεν θα ασχοληθεί και η υπογραφή του δικτύου θα χαρακτηρίζει το αφισάκι. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να ανάγω τα πάντα σε συγκεκριμένες φόρμες και αδιαφορώ για τίτλους όπως "παράταξη", "σύλλογος" κλπ. Το τί υπογράφω ή φαίνεται πως υπογράφω όμως έχει σημασία. Και νομίζω ότι το δίκτυο έχει ήδη αποφασίσει και τελευταία έχει κάνει και πολλά μέσα από τις συναντήσεις του, χωρίς οι διαφωνίες και οι αποκλίσεις μας να το εμποδίζουν. Το βιβλίο είναι εξαιρετικό δειγμα του πως (μπορούμε να) λειτουργούμε: Διαφορετικές επώνυμες απόψεις πάνω σε κοινούς προβληματισμούς μέσα από τις διεργασίες μιας συλλογικότητας. Δεν χρειάζομαι να ταυτίζομαι με την εισήγηση του Αντρέα ή την εισαγωγή της Δροσιάς για να συμμετέχω στο βιβλίο και γουστάρω πολύ που είναι απόψεις ή διατυπώσεις που δεν ταυτίζονται με τη δική μου αλλά ωστόσο απαντούν στο ίδιο ερώτημα - συμμετέχω σε μια κοινή προσπάθεια προς μια κοινή κατεύθυνση αλλά και με διαφορετικές συνιστώσες. Το να το παρακάμπτουμε αυτό θεωρώ ότι θα είναι η μεγαλύτερη πατάτα που μπορούμε να κάνουμε ως δίκτυο.

ΥΓ: Αυτό που μου αρέσει στην αφίσα με τα λόγια του Κωνσταντινίδη είναι αυτή η χειμαρρώδης οργή του που σε σαρώνει χωρίς να καταφεύγει ούτε μια στιγμή σε ύφος και λεξιλόγιο επιθεώρησης. Αλλά γούστα είναι αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μάρτιος 2011, 18:42:40 από Πάνος Τούρλας » Καταγράφηκε
thodoris
Global Moderator
Jr. Member

« Απάντηση #28 στις: 24 Μάρτιος 2011, 22:11:26 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Κάλλιο αυγά παρά πουρέ, που λέει και η παροιμία...

Δηλαδή Πάνο, αν κατάλαβα καλά απο τα συμφραζόμενα, η μία αφίσα είναι "ψαγμένη και γουάου", ενώ η άλλη είναι "μπασκλασαρία"? Η πρώτη "αντανακλά διαφορετικές συνιστώσες" ενώ η δεύτερη "παρακάμπτει αυτή την προσπάθεια"? Η πρώτη προάγει "Διαφορετικές επώνυμες απόψεις πάνω σε κοινούς προβληματισμούς μέσα από τις διεργασίες μιας συλλογικότητας" ενώ η δεύτερη είναι "μια πατάτα σε ύφος και λεξιλόγιο επιθεώρησης"? Μέσα από ποιά συλλογική διαδικασία βγήκε η πρώτη αφίσα? Γιατί συγκρίνεις το βιβλίο με την αφίσα? Οι παραπάνω χαρακτηρισμοί πιστεύω οτι αφήνουν στον αέρα μια "εσάνς" απαξίωσης, ή αν  προτιμάτε, "ελιτισμού".

Πάντως μεταξύ μας, ό,τι σχόλια ακούστηκαν, σχετίζονται με τα παπαράκια, αν και τα τελευταία κολλήθηκαν σε σημεία μετρημένα στα δαχτυλα του ενός χεριού... κι αυτή είναι μια βασική αρχή του μάρκετινγκ (δε μου αρέσει να μιλάω σε αυτή τη βάση, συγχωρήστε με γιαυτό), ή αρέσεις ή δεν αρέσεις, το ουδέτερο είναι αδιάφορο...
Αλλά όπως είπες, γούστα είναι αυτά και ο καθ'ένας έχει τους τρόπους του. Σε μια συλλογικότητα άλλωστε είναι θεμιτό να ακούγονται και να εκφράζονται όλες οι απόψεις. Αλλοιώς η συλλογικότητα μετατρέπεται σε παράταξη με συγκεκριμένη δημόσια εικόνα και άποψη (κι αυτός ο όρος δανεισμένος απο το μάρκετινγκ - image που θεσπίζεται απο τους image makers).
Καταγράφηκε
Πάνος Τούρλας
Global Moderator
Full Member

« Απάντηση #29 στις: 31 Μάρτιος 2011, 10:43:21 »
ΑπάντησηΑπάντηση

Κάλλιο ακόμα πιο αυγά. Ήμουν νομίζω σαφής, αν πάλι όχι το ξαναλέω: Ο καθένας λέει και (υπο)γράφει ό,τι πιστεύει και κάνει πάρα πολύ καλά. Αυτό εκριβώς κάνω και εγώ - διατυπώνω τη διαφωνία μου. Το πρόβλημα μου είναι όταν εμφανίζομαι (ακόμα και έμμεσα) να συνυπογράφω κάτι που δεν θέλω. Μην ξεχνάς ότι είχαμε θέσει από την αρχή ότι το δίκτυο ΔΕΝ υπογράφει. Το βιβλίο το έφερα σαν παράδειγμα σωστής διαχείρισης επώνυμων απόψεων μέσα από το δίκτυο. Η αφίσα του Κωνσταντινίδη επίσης - βγήκε μέσα από τη συνάντηση. Θοδωρή θα πρέπει να αποφασίσεις αν σε ενόχλησε η κριτική μου για το αποτέλεσμα ή για τον τρόπο που προκύπτει αυτό και ΚΥΡΙΩΣ ποιος και πως το προσυπογράφει. Ξανά:
Παράθεση
Το βιβλίο είναι εξαιρετικό δειγμα του πως (μπορούμε να) λειτουργούμε: Διαφορετικές επώνυμες απόψεις πάνω σε κοινούς προβληματισμούς μέσα από τις διεργασίες μιας συλλογικότητας.
Μικρή σημασία έχει αν είμαι ή όχι ελιτιστής επειδή δε γουστάρω το ύφος των παπαριών, γιατί η ουσία είναι στο πώς λειτουργούμε. Πάρε θέση καλύτερα σ' αυτό. Είναι έτσι κι αλλιώς ευκαιρία να το δούμε αυτό το θέμα ξανά και το καλό είναι ότι η Δευτέρα είναι κοντά...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: